نقاشی که ۷۵ سال وارونه نصب شده بود!

نقاشی که ۷۵ سال وارونه نصب شده بود!نقاشی که ۷۵ سال وارونه نصب شده بود!

یکی از تابلوهای نقاشی «پیت موندریان» هنرمند مشهور هلندی چندین دهه به صورت وارونه در موزه به نمایش گذاشته شده بود.

به گزارش سایت مجله هنرهای تجسمی به نقل از ایسنا، یک مورخ هنری دریافت یکی از نقاشی‌هایی که توسط «پیت موندریان» هنرمند انتزاعی نامدار خلق شده است، از ۷۵ سال پیش تاکنون به صورت وارونه در موزه‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است. با این حال این مورخ هنری هشدار داده است، اگر قرار باشد این نقاشی را از این پس به صورت صحیح نصب کنیم باید منتظر متلاشی شدن آن باشیم.

این اثر هنری که در سال ۱۹۴۱ میلادی با استفاده از مجموعه‌ای از نوارهای قرمز،‌ زرد، سیاه و آبی تشکیل شده است با نام «نیویورک سیتی ۱» شناخته می‌شود. این تابلو نخستین‌بار در سال ۱۹۴۵ میلادی در موزه هنر مدرن نیویورک به نمایش گذاشته شد،‌ اما از سال ۱۹۸۰ در مجموعه هنری ایالت نوردراین ـ وستفالن در دوسلدورف آلمان قرار داشت.

این تابلو در این چند دهه به نحوی از دیوار آویخته شده بود که تجمع نوارهای رنگی در قسمت پایینی آن است. با این حال زمانی که «سوزان میر بوشر»(Susanne Meyer-Büser) درباره نمایشگاهی درباره آثار «موندریان»‌ تحقیق کرد،‌ متوجه شد این تابلو باید برعکس وضعیت کنونی به نمایش گذاشته شود.

«میر بوشر» بیان کرد: «تجمع نوارهای رنگی باید در بخش بالایی تابلو باشد تا تصویری شبیه به آسمان تیره شکل بگیرد...وقتی این موضوع را با کارشناسان دیگر در میان گذاشتم، همگی متوجه شدیم این مسئله بسیار واضح بوده است. من ۱۰۰ درصد مطمئنم تابلو وارونه نصب شده است.»

 

 

موارد متعددی به نصب نادرست این تابلو دلالت دارد. نقاشی رنگ روغنی با نام مشابه و به همان اندازه که در پاریس و در مرکز پمپیدو به نمایش گذاشته شده است، دارای خطوط ضخیم در بالای تابلو است.

عکسی از کارگاه نقاشی «موندریان» وجود دارد که چند روز پس از مرگ این هنرمند ثبت شده است و در مجله سبک زندگی آمریکایی «تاون اند کانتری» در ژوئن ۱۹۴۴ منتشر شد، این تابلو را درحالی نشان می‌دهد که وارونه وضعیت کنونی بر روی سه‌پایه قرار داده شده است.

به گفته «میر بوشر»، احتمالاً موندریان خلق این اثر هنری را با استفاده از نوارهای رنگی در بخش بالایی آغاز کرده و بخش‌های پایینی این نقاشی را ادامه داده است.

نکته قابل توجه دیگر درباره «نیویورک سیتی ۱» این است که این تابلو برخلاف سایر آثار هنری مربوط به نخستین‌ سال‌های فعالیت هنری «موندریان» امضای او را ندارد. گمان می‌رود این تابلو ناتمام باقی مانده و به همین دلیل امضای «موندریان»‌ بر روی تابلو وجود ندارد.

با وجود تمام شواهدی که نشان می‌دهد این تابلو در حال حاضر وارونه نصب شده است،‌ این تابلو همچنان به روال ۷۵ سال گذشته به نمایش گذاشته خواهد شد.

نصب درست                                                                          نصب وارونه