خوشنویسی ایرانی جهانی شد

خوشنویسی ایرانی جهانی شدخوشنویسی ایرانی جهانی شد

برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی ایران اولین پرونده میراث جهانی ناملموس ایران است که امروز در یونسکو مورد بررسی قرار گرفت و در فهرست برنامههای خوب پاسداری به ثبت جهانی رسید. این پرونده به مجموعه اقداماتی اشاره دارد که طی چند دهه گذشته برای پاسداری از این هنر ایرانی اسلامی در ایران جریان داشته و تداوم دارد.

ثبت این پرونده ملی ضمن تأیید دستاوردهای فرهنگی نهادهای متولی خوشنویسی ایران اعم از نهادهای دولتی و به ویژه مردم نهاد؛ خوشنویسی ایران را به ثبت در فهرست میراث جهانی ناملموس رسانده است. 

در روزهای اخیر و در همین اجلاس پرونده دانش، مهارت و شیوه خوشنویسی عربی به عنوان پروندهای مشترک از سوی ۱۶ کشور شامل عربستان سعودی، الجزایر، بحرین، مصر، عراق، اردن، کویت، لبنان، موریتانی، مراکش، عمان، فلسطین، سودان، تونس، امارات متحده عربی و یمن به عنوان میراث ناملموس بشری یونسکو ثبت جهانی شده بود. 

شانزدهمین جلسه کمیته بینالدول محافظت از میراث فرهنگی ناملموس در مقر سازمان یونسکو در پاریس طی روزهای ۱۳ تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱ (برابر با ۲۲ تا ۲۷ آذرماه ۱۴۰۰) برگزار شده است. این جلسه صدها شرکتکننده، ازجمله نمایندگان کشورهای عضو، سازمانهای غیردولتی، نهادهای فرهنگی و سایر ذی نفعان حوزه میراث فرهنگی را از سراسر جهان گرد هم آورد. پانچی نیلام مگاسوات، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در سریلانکا، ریاست این گردهمایی سالانه را بر عهده دارد.