«فاجعه سفید» اثر اندی وارهول با ارزش تخمینی ده‌ها میلیون دلار

«فاجعه سفید» اثر اندی وارهول با ارزش تخمینی ده‌ها میلیون دلار«فاجعه سفید» اثر اندی وارهول با ارزش تخمینی ده‌ها میلیون دلار

تابلو نقاشی اثر «اندی وارهول» که در آن صحنه‌ای از تصادف اتومبیل به تصویر کشیده شده است، با ارزش تخمینی ده‌ها میلیون دلار وارد بازار هنر می‌شود.

به گزارش مجله هنرهای تجسمی؛ تابلو «فاجعه سفید» (تصادف اتومبیل سفید ۱۹ بار) که در سال ۱۹۶۳ توسط «اندی وارهول» خلق شده است، درحالی در نوامبر سال جاری در حراجی ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته خواهد شد که ارزش تخمینی آن دست کم ۸۰ میلیون دلار برآورد شده است.

«فاجعه سفید» برگرفته از مجموعه «مرگ و فاجعه» وارهول در دهه ۶۰ میلادی است که در آن هنرمند از روش سریالی معروف خود در بازتولید تصویر، برای خلق آثاری مرتبط با خشونت، مرگ و تخریب استفاده کرد. این مجموعه برخی از موفق‌ترین آثار دوران حرفه‌ای وارهول را در برمی‌گیرد و از جمله ‌آن‌ها به «تصادف اتومبیل سبز»، «آتش سبز اتومبیل»(۱۹۶۳) که در حراجی کریستیز نیویورک در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۷۱.۷ میلیون دلار فروخته شد و «تصادف اتومبیل نقره‌ای» (فاجعه مضاعف) می‌توان اشاره کرد که در سال ۲۰۱۳ به مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار فروخته شد.

این تابلو بزرگ که ارتفاع آن ۳.۵ و عرض آن ۱.۸ متر است به سبک «نقاشی آمیخته» خلق شده است و صحنه‌ای از تصادف یک اتومبیل را ۱۹ بار به تصویر کشیده است و رقم اعلام شده یکی از بیش‌ترین قیمت‌های تخمینی است که تاکنون برای یکی از نقاشی‌های این هنرمند تعیین شده است.

این اثر هنری در حراجی نوزدهم نوامبر به همراه آثاری از هنرمندانی همچون «ویلم دی کونینگ»، «روی لیختنشتاین»، «فرانسیس بیکن» و «جوآن میچل»‌ عرضه خواهد شد.

فروش نقاشی «تصادف اتومبیل نقره‌ای» (فاجعه مضاعف) در سال ۲۰۱۳، آخرین‌باری بود که یک نقاشی از مجموعه «مرگ و فاجعه» در یک حراجی ظاهر شد.

اگر «فاجعه سفید» در حراجی به قیمت ۸۰ میلیون دلار فروخته شود،‌ به یکی از پنج اثر هنری گران‌قیمت «اندی وارهول» تبدیل خواهد شد.

تابلو «فاجعه سفید» بیش از ۲۵ سال در یک مجموعه خصوصی نگهداری می‌شد و نقش مهمی را در نمایشگاه‌های انحصاری آثار «وارهول» داشت.