رنسانس نقاشی دیواری مکزیک

رنسانس نقاشی دیواری مکزیکرنسانس نقاشی دیواری مکزیک

نقاشی های دیواری خوزه اوروسکو درکتابخانه بیکر، کالج دارتموث

بخشی از نقاشی دیواری خوزه اوروسکو در کتابخانه بیکر کالج دارتموث، لوحه چهاردهم/ مهاجرت جدید روح

خوزه کلمنته اوروزکو José Clemente Orozco‎، کاریکاتوریست و نقاش اهل مکزیک بود. که در نقاشی‌های دیواری سیاسی تخصص داشت. او رنسانس دیواری مکزیک را به همراه نقاشی دیواری‌های دیه‌گو ریورا، دیوید آلفارو سی‌که‌ایروس و دیگران بنیان گذاشت. اوروزکو پیچیده‌ترین نقاش دیواری مکزیک بود و به مضمون رنج‌های انسانی علاقه داشت. این هنرمند بیشتر تحت تأثیر سمبولیسم بود و کارهای لیتوگرافی نیز انجام می داد.

اوروزکو بین سالهای ۱۹۲۲ و ۱۹۴۸ نقاشی‌های دیواری متعددی را در شهرهای مکزیکو سیتی، اوریزابا، کلارمونت ، کالیفرنیا، نیویورک، هانوفر، نیوهمپشایر، گوادالاجارا، جالیسکو، و جیکیل الپان، میکوآکان انجام داد. ترسیم‌ها و نقاشی‌های وی توسط موزه کاریلو گیل در مکزیکو سیتی و موزه کارگاه اروزکو در گوادالاجارا به نمایش گذاشته شده‌است. اوروزکو به یک هنرمند متعهد سیاسی معروف بود و مسائل سیاسی دهقانان و کارگران را ترویج می‌کرد.

او در کتابخانه بیکر در کالج دارتموث، منظره عظیمی از تاریخ قاره آمریکا آفرید که از کتسال کواتل (خدای مارگونه و پَردار آزتک ها و تولتک ها) آغاز می شود و با ورود اسپانیایی ها به آمریکا و استقرار کلیسای کاتولیک ادامه می یابد و با خود ویران گری عصر ماشین که اوجش پیکره بیزانسی بزرگی از مسیح پوست کنده در حال نابود کردن صلیب خویش است، به پایان می رسد.

تهیه و تنظیم: نرگس صاحب‌اختیاری