تابلوی پسرِ انسان اثری از رنه ماگریت

تابلوی پسرِ انسان اثری از رنه ماگریتتابلوی پسرِ انسان اثری از رنه ماگریت

رنه ماگریت (René Magritte)؛ نقاش بلژیکی، یکی از برجسته‌ترین نمایندگان سوررئالیسم در نقاشی و ابداع‌کننده جناس تصویری است که از آثار مشهور او می‌توان به تابلوی پسرِ انسان (The son of the man) اشاره کرد که یکی از شناخته شده‌ترین آثار نقاشی سورئالیستی جهان به شمار می‌رود.

مردی با کتی خاکستری رنگ و کلاهی لبه‌دار بر سر توسط نقاش نمایش داده شده که چهره‌اش به طور کامل با سیبی سبز رنگ پوشیده شده‌است.

نام اثر: پسرِ  انسان / خالق اثر: رنه ماگریت / سبک اثر: سورئالیسم / تکنیک اثر: رنگ‌روغن روی بوم / ابعاد اثر: 86 در 116 سانتی متر / سال خلق اثر: ۱۹۶۴

در این اثر که ماگریت آن را در سال ۱۹۶۴ خلق کرد، صورت یک مرد پشت سیبی سبز رنگ پنهان شده که مفهوم آن عدم توجه نقاش و اهمیت نداشتن هویت و شهرت شخصی است که در تابلو تصویر شده.

رنه ماگریت همیشه در آثارش باورها، حس کنجکاوی و فرضیات از پیش تعیین شده آدمی را به چالش کشیده‌است و سعی می‌کند تا به مخاطب نشان دهد چقدر ساده لوحانه و با اطمینان از حقایقی حرف می‌زند که از محدوده شناختش خارج است.

خود ماگریت درباره این اثر گفته‌است:

هرچیز که ما می‌بینیم خود چیز دیگری را پنهان می‌کند. ما همیشه می‌خواهیم چیزی که پنهان است را با چیزی که می‌بینیم، ببینیم اما این امکان‌پذیر نیست. انسان‌ها اسرارشان را خیلی خوب پنهان می‌کنند.