سادیک کویش الفراجی: دیکتاتورها احمق هستند

سادیک کویش الفراجی: دیکتاتورها احمق هستندسادیک کویش الفراجی: دیکتاتورها احمق هستند

بخشی از انیمیشن "رودخانه ای در جنوب"/ سادیک کویش الفراجی/ 2019/ سیاه وسفید/ 5:05 دقیقه

"سادیک کویش الفراجی" Sadik Kwaish Alfraji هنرمند عراقی در زمینه مولتی مدیا فعالیت می کند. عکاس، انیماتور، تهیه کننده ویدیو و اینستالیشن است که به دلیل خلق آثار"اگزیستانسیالیست" با چهره های تاریک و سایه ای که از ضعف انسان صحبت می کند مشهور شده است.

"الفراجی" در سال 1960 در بغداد به دنیا آمد. و لیسانس هنر را از آکادمی هنرهای بغداد دریافت کرد. قبل از آن آموزش هایی در زمینه چاپ ونقاشی دیده بود. "الفراجی" مدتی پس از به قدرت رسیدن صدام حسین، هنر را فرا گرفت. مانند بسیاری دیگر از هنرمندان ، فهمید که حزب بعث در تلاش است تا از هنر و فرهنگ برای مقاصد سیاسی استفاده کند. در آن زمان هنرمندان عراقی شروع به بازی کردن با مفاهیم مورد نظرشان کردند و با روش های انتزاعی، پیام های اعتراض شان را منتشر کردند.

او معتقد است دیکتاتورها احمق هستند.

در آن زمان "الفراجی" که هنرمند جوانی بود به عنوان انیماتور در تلویزیون عراق کار می کرد. و همین مساله باعث علاقه مادام العمر او به انیمیشن و هنرهای چندرسانه ای شد. در زمان جنگ ایران و عراق، وی یک مجموعه اِچینگ از بیماران روانی جنگ و یک کتاب هنری به نام "سرهای بدون بدن" منتشر کرد.

"الفراجی" در دهه 1990 به دلایل سیاسی عراق را ترک کرد و به هلند رفت و تابعیت این کشور را به دست آورد وهم زمان به تحصیلاتش در رشته گرافیک ادامه داد.

آثار این هنرمند در بسیاری از گالری های خاورمیانه، اروپا و آمریکا ازجمله موزه بریتانیا، موزه ملی هنرهای مدرنِ بغداد، مرکز هنرِبغداد ، گالری ملی هنرهای زیبای اردن، موزه هنر دولتی نووسیبیرسکِ روسیه، موزه هنری Cluj Napoca رومانی، موزه لس آنجلس و موزه هنرهای زیبای هیوستون به نمایش در آمده است.

همان طور که مشخص است آثار هنری وی تحت تاثیر ادبیات و فلسفه و سبک اکسپرسیونیسم خلق شده اند. چهره های سایه دار، بدن های بی چهره و زمینه های متمایز از ویژگی های آثارش است.

وی بین سال های 2012 تا 2015 جوایز معتبری همچون جایزه هنرمندِ سال خاورمیانه دبی، جایزه بنیاد راکفلر ایتالیا و کمک هزینه صندوق موندریان آمستردام را دریافت کرده است.

تهیه و تنظیم: نرگس صاحب‌اختیاری