رزماری اورموند؛ با آسودگی استراحت می کند

رزماری اورموند؛ با آسودگی استراحت می کندرزماری اورموند؛ با آسودگی استراحت می کند

آسودگی/ جان سینگر سارجنت/ رنگ و روغن روی بوم/ 1911 میلادی/ 63.8 در 76.2 سانتی متر/ نشنال گالری واشنگتن

رزماری اورموند خواهر زاده سارجنت، که سوژه مکرر تابلوهای این هنرمند است، با آرامش به پشتی مبل تکیه داده و بدون خبر از حوادث آینده، استراحت می کند. "جان سینگر سارجنت" که از پرطرفدارترین پرتره نگاران اواخر دوران ویکتوریا بود، در نهایت تصمیم گرفت از ترسیم پرتره ثروتمندان دست بکشد و فضاهای جدیدی را تجربه کند.

سارجنت تابلوی "آسودگی" را بعد از این تصمیم، خلق کرد. هنرمند در این اثر مطالعه ای غیر رسمی و راحت بر موضوع دارد. رزماری غرق در حسی شاعرانه با آسودگی در فضایی آرام و روی مبلی با روکش مخمل که نمادی از تجمل است، استراحت می کند. متاسفانه این آسودگی و ظرافت، با شروع جنگ جهانی اول نابود می شود و رزماری نیزدر جریان بمباران پاریس توسط آلمان، کشته می شود.

در این پرتره سارجنت به وضوح تسلط خود را بر نور، رنگ و بافت نمایان می کند. او کیفیت سطوح و پارچه ها را با ضربات متنوع قلم مو به نمایش می گذارد. روشن است که نورها و سایه‌های مختلف پارچه های ابریشمی و ساتن ، مرمر طلایی، فرش، مو، صورت رزماری و رنگ دیوار سارجنت را به وجد می‌آورد.

هنرمند درخشش تفاخرآمیز لباس ساتن را با رنگ های آبی و صورتی ملایم روی دیوار متعادل می کند.

کل تابلوبا رنگ های ملایم زرد،سفیدِ گرم و شفاف، سبز آبی و ارغوانی روشن و سرد رنگ آمیزی شده است و رنگ های اصلی با سایه های مختلف و درجات متنوع سفید، خاکستری، نقره ای و طلایی دیده می شوند.