لاوینیا فونتانا، بانویی هنرمند از بولونیا

لاوینیا فونتانا، بانویی هنرمند از بولونیالاوینیا فونتانا، بانویی هنرمند از بولونیا

پرتره کوستانزا آلیدوسی/ اثرِلاوینیا فونتانا/ رنگ و روغن روی بوم/ 1595 میلادی/ موزه ملی هنر زنان NMWA

"لاوینیا فونتانا" بانوی نقاش و نجیب زاده بولونیایی، پرتره "کوستانزا آلیدوسی" را به تصویر کشیده است. کوستانزا در یک فضای مجلل و بسته در حالی که روی مبل مخمل نشسته است دیده می شود.در سمت چپ و بالای تابلو درهای باز به نقاشی عمق بخشیده است.

در واقع تمام ارتفاع تابلو را، کوستانزا اِشغال کرده است. بالاتنه مدل کمی به سمت بیننده تمایل دارد و این حالت حس صمیمیت و قدرت را به چهره کوستانزا می دهد. فونتانا که به ترسیم پارچه و جواهرات شهرت داشت، لباس مدل را با دقت و جزییات به تصویر در می آورد. حاشیه مبل مخمل قرمز و یقه توری مدل، مهارت هنرمند را نمایان می کند.

کوستانزا آلیدوسی، در سال 1571 میلادی با نجیب زاده ریدولفو ایزولانی که یک سناتور و از همکاران خانواده مدیچی بود، ازدواج کرد. همسرش اغلب برای امور تجاری، از خانه دور بود. سگ روی دامن مدل و شکوفه های درخت سروکوهی نمادی از وفاداری این زن به شوهرش است.

از 1500 تا 1800 بولونیا در ایتالیا، بیش از هر شهر دیگری خانه هنرمندان زن بود. زنان بولونیایی در ساخت مجسمه، نقاشی های محراب، طراحی و کارهای چاپی استاد بودند. ما فقط می توانیم تصور کنیم که زندگی این زنان، چقدر جذاب بوده است.

این تابلو در حال حاضر به نشنال گالری واشنگتن امانت داده شده است و در طبقه اصلی ساختمان غربی قابل مشاهده است. در حالی که موزه ملی هنر زنان به دلیل بازسازی بسته است.

منبع