مریم و یوحنا در حال گریه بر پیکر مسیح

مریم و یوحنا در حال گریه بر پیکر مسیحمریم و یوحنا در حال گریه بر پیکر مسیح

در سوگ مسیح/تمپرا روی بوم/ 68 در 81 سانتی متر/ 1470 میلادی/ گالری پناکوتکا دی بریرا در میلان

"آندرئا مانتنیا" Andrea Mantegna نقاش قرن پانزدهم اهل ایتالیا بود. از آثار مشهورش می توان به تابلوی "در سوگ مسیح" اشاره کرد. "در سوگ مسیح" پیکر بی‌جان عیسی مسیح را بر لوحی مرمرین نشان می‌دهد که مریم مقدس و یوحنا بر آن گریه می‌کنند.

موضوع این تابلو یکی از موضوع‌های مورد علاقهٔ هنرمندان دورهٔ رنسانس بوده‌است اگرچه رویکرد نقاش در این اثر تا حدودی برای آن زمان یک نوآوری به حساب می‌آمده‌است. در بیشتر نقاشی‌های آن زمان، افراد به سوگ‌نشسته با پیکر تماس بیشتری دارند. تضاد بالای روشنایی‌ها و سایه‌ها به عمق احساسات اثر بیشتری می‌دهد. واقع‌گرایی و غم موجود در صحنه با ژرفانمایی، تصویر پیکر در حالت خوابیده و تأکید بر جزئیات بدن افزایش یافته‌است.

از این نقاشی در مثال‌های درسی آموزش حرفه‌ای پرسپکتیو استفاده می‌شود. در نگاه اول به نظر می‌رسد که نقاش پرسپکتیو را به دقت نمایش داده اما با بررسی آن می‌توان متوجه شد که نقاش اندازهٔ پاهای پیکر را کوتاه‌تر از حد معمول کرده‌است تا در تصویر کمتر به چشم آید.

پیکر مسیح در این نقاشی رنگ‌پریده است، سرش به کناری افتاده و چنان به تصویر کشیده شده که گویی پیکر یک انسان عادی است اما با این حال تقدس را نمایان می‌سازد و در یک کلام بیان عبارت "اینک انسان" است.

"اینک انسان" نقل قولی است از پونتیوس پیلاطس که در برگردان ولگاته از آیهٔ پنجم باب نوزدهم انجیل یوحنا آمده‌است. پیلاطس که حاکم رومی اورشلیم بود کمی پیش از به صلیب کشیده شدن عیسی، مسیح را به مردم خشمگین نشان داد و "اینک انسان" را بر زبان آورد. از این سخن و صحنه در هنر مسیحی بسیار استفاده شده‌است.

 تهیه و تنظیم: نرگس صاحب‌اختیاری