پرتره دورا مار اثری از پابلو پیکاسو

پرتره دورا مار اثری از پابلو پیکاسوپرتره دورا مار اثری از پابلو پیکاسو

پرتره دورا مار عکاس، شاعر و نقاش فرانسوی اثری از پابلو پیکاسو؛ نقاش مشهور اسپانیایی و یکی از پدید آورندگان سبک کوبیسم است که آن را در سال 1942 کشیده است.

هنریت تئودورا مارکوویچ در کرواسی به دنیا آمد. پدرش یک معمار کروات بود که به خاطر کارهایش در آمریکای جنوبی شهرت داشت. مادرش از یک خانواده کاتولیک اهل تورن، فرانسه بود اما دورا در آرژانتین بزرگ شد.

دورا مار، قبل از ملاقات با پیکاسو به عنوان یک عکاس شناخته می‌شد که نقاشی هم می کرد. او پیکاسو را اولین بار در پاریس ملاقات کرد که باعث علاقه پیکاسو به او شد و چون اسپانیایی را روان صحبت می کرد، پیکاسو حتی بیشتر مجذوب شد که رابطه آنها نزدیک به نه سال به طول انجامید.

پیکاسو اغلب دورا را زیبا و غمگین نقاشی می کرد که از عقیم بودن خود رنج می‌برد و او را «موسیقی خصوصی» خود می نامید. او برای پیکاسو از بسیاری جهات «زن گریان» بود.

دورا با گرفتن عکس‌هایی از مراحل متوالی تکمیل گرنیکا، که پیکاسو در کارگاه خود در خیابان گراند آگوستین می‌کشید و سایر پرتره‌های عکاسی پیکاسو، در دنیای هنر بیشتر شناخته شد.

مار که یک نقاش هم بود تا زمان مرگش نقاشی‌هایش را برای خودش نگه داشت. آنها یادگاری از رابطه عاشقانه خارق العاده او بودند که وی را برای همیشه به شهرت رساند.

نام اثر: پرتره ای از دورا مار

خالق  اثر: پابلو پیکاسو

سال خلق اثر: 1942

ابعاد اثر: 60 در 53 سانتیمتر

تکنیک اثر: رنگ روغن روی بوم

محل نگهداری اثر: موزه فولکوانگ در شهر اسن آلمان