تماشا تجسمی‌تیوب

انیمیشن ماهی جادوگر،روایتی درباره عشق

انیمیشن ماهی جادوگر،روایتی درباره عشق

انیمیشن جادوگرماهی،داستانی درباره دو  ماهی طرد شده‌است،یک زن و یک مرد  که علیرغم تفاوت‌هایشان در یک دنیای سینمایی شیرین و خارق‌العاده، با هم ارتباط برقرار می‌کنند.  این «شکل انیمیت آب» اثر گیرمو دل تورو نیست بلکه این شیوه انیمیت خلاقانه اثر از آدرین داولینگ است.

 جادوگر ماهی،افسانه‌ای که هم آشنا و هم منحصربه‌فرد به نظر می‌رسد به ترکیبی از ریشه های اساطیری  ارجاع دارد، بدون اینکه هیچ‌وقت احساس کهنگی  بدهد. "قوانین" افسانه ای بسیار در این اثر هستند، اما این بخشی از جذابیت  این انیمیشن کوتاه است، زیرا ما خواهیم دید که مرد ماهی شایان شایسته، شفقت زنی را که مدت ها توسط بقیه بشریت طرد شده است، دوباره شعله ور می کند.  جادوگرماهی شیرین است، بدون اینکه خنده دار باشد، با کمی تیرگی  (پیوندهای واقعی قلب!) که هرگز در قلمرو ساخارین پرنسس دیزنی قرار نمی گیرد. این بهترین نوع سرگرمی خانوادگی است: انیمیشنی که می توانید به بچه ها نشان دهید، اما به طور خاص برای آنها ساخته نشده است.

 

داستان رواتی ساده دارد اما هنوز هم یک شاهکار است  چون داولینگ داستان فیلمنامه‌ را بدون دیالوگ منتقل می‌کند. به طور معمول، استاپموشن های کوتاه بدون دیالوگ ،زمان بیشتری نیاز دارند، اما سرعت FISHWITCH آرام است، پر از شکوه بصری و  برانگیختگی احساسی به حد کافی برای نگه داشتن مخاطب در طول اجرا را دارد. 

و اما آن شکوه بصری که از آن صحبت کردیم جذابیت واقعی استاپ موشن دستی است. حس دست ساز فیلم به کل کار زیبایی شناسی ملموسی بخشیده است، کیفیت عروسک به گونه ای است که ارزان یا ضعیف دیده نمی شود. توجه به جزییات بسیار قابل توجه است: نحوه حرکت موهای جادوگر، بافت های نرم روی بدن پری دریایی، رنگ های متنوع در آب. همه اینها پر زحمت ساخته شده است و نمی توان میزان صبر و مهارتی که برای تولید چنین فیلمی لازم است را تحسین کرد. داولینگ علیرغم اینکه یک فیلم دانشجویی بود، از یک گروه اصلی متشکل از حدود 15 نفر و 30 نفر دیگر در زمینه های مختلف در طول تولید یک ساله استفاده کرد. این فیلم به جشنواره های زیادی راه پیدا کرد و نامزد بهترین فیلم دانشجویی شد.

منبع