تماشا تجسمی‌تیوب

انیمیشن کوتاه "کوتوله" در ستایش سکوت

انیمیشن کوتاه "کوتوله" در ستایش سکوت

گنوم

"سکوت خوشبختی است."

Gnome به کارگردانی هنرمند هلندی ساشا گودگبوره Sacha Goedegebure در استودیو Omens مستقر در سنگاپور ساخته شده است و به موجودی می‌پردازد که خیلی سخت به خواب می رود. این انیمیشن دوشخصیتی، به تعارض بیرونی و تمرکز بر موضوع خواب (یا بهتر است بگوییم نخوابیدن به دلیل صدای بیرونی) می پردازد.

این فیلم یک محیط واقعی را نشان می‌دهد، بخشی از حرکت ها در فضای باز (روی شاخه درخت) و بخشی در داخل خانه اتفاق می افتد. در ابتدا از چند عکس برای ادغام دو محیط با یکدیگر از طریق نحوه ترکیب بندی عناصر در کادر استفاده می شود. سه موقعیت دوربین در داخل خانه Gnome استفاده می شود. یکی گسترده تر برای پوشاندن عمل، یکی نزدیک تر (و پایین تر) برای پنهان کردن آن. سومین تصویر حتی نزدیک‌تر است تا تمرکز بر گوش شخصیت باشد. از عمق میدان کم برای ایجاد تصور در مقیاس کوچک استفاده می شود. زمان روز نقش مهمی را در کوتاه مدت ایفا می کند و یک سکانس تایم لپس برای توصیف گذر زمان به  اختصاص داده شده است.

ریتم بصری از طریق ویرایش و حرکت در کادر کنترل می شود. دوربین ها عمدتا ثابت هستند (به استثنای چند دوربین با حرکت آهسته). تلاش زیادی برای زیبایی شناسی انجام شده است. محیط ها جزئیات زیادی را ارائه می دهند و مواد بسیار واقعی هستند.

از ویژگی های بارز فیلم می توان به استفاده موثر از غافلگیری (که از طریق قرار دادن دوربین به دست می آید)، تغییر ناگهانی از شخصیت سخاوتمندانه و فداکار به شخصیت وحشی، زمان کمی که بیننده برای درک آنچه در حال رخ دادن است و عدم بیان در چهره شخصیت گنوم (Gnome) اشاره کرد که به خوبی طرح داستان را تکمیل می کند، استفاده از فضای خارج از صفحه، نحوه بازی با دیوار چهارم در انتها، طنز تیره و تمرکز روی موضوعی که مخاطب به راحتی می تواند با آن ارتباط برقرار کند (کمبود خواب به دلیل سر و صدای بیرونی)

منبع