چگونه «نقاشی جهان» ثبت یونسکو شد

چگونه «نقاشی جهان» ثبت یونسکو شدچگونه «نقاشی جهان» ثبت یونسکو شد

یکی از پروژه‌هایی که اخیراً در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده، مشارکت بیشترین تعداد افراد مشهور در خلق یک نقاشی با استفاده از قلم‌مو است. این پروژه توسط شرکت قزاقستانی دپارتنرز با هدف اتحاد مردم کره زمین انجام شد.

این پروژه با عنوان «نقاشی جهان» در محوطه غرفه ملی جمهوری قزاقستان در اکسپو دبی آغاز شد و برای چندین ماه، چهره‌های سرشناس فرهنگ، هنر، ورزش، تجارت و سیاست در این پروژه شرکت کردند. آنها آثار خود را بر روی بوم نقاشی در ابعاد ۴ متر طول و ۱.۲۷ متر عرض خلق کردند. این اندازه، مقیاس کوچکی از محیط ۴۰ هزار کیلومتری و قطر ۱۲.۷ هزار کیلومتری کره زمین است.

«داوت شیخی‌اسلاموف» طراح و «دانا اورمان‌بایوا» مجری پروژه «نقاشی جهان» بودند و درباره آن به فوربس گفتند: نوع‌دوستی و اتحاد بشر، مؤثرترین گام برای نجات تمدن و بازگرداندن صلح به سراسر جهان است. اگرچه در حال حاضر چنین نیست اما همه ما به خوبی می‌دانیم که در نهایت نور و خوبی پیروز خواهند شد.

 آن‌ها مدعی شدند: ما با «نقاشی جهان» می‌خواستیم نشان دهیم که همه ما جزء جدایی‌ناپذیری از یک کل منسجم هستیم و همه به یکدیگر نیاز داریم. صرف نظر از تفاوت در سن، حرفه، دیدگاه های سیاسی، شرایط اجتماعی زندگی، ملیت، مذهب و ... که همه ما از حقوق مساوی برای خوشبختی برخورداریم.

 

برخی مشارکت‌کنندگان در خلق «نقاشی جهان»

نخستین ضربه قلم‌مو متعلق به دوچرخه‌سوار برجسته قزاق و قهرمان المپیک «الکساندر وینوکوروف» بود. از دیگر افراد مشهور مشارکت‌کننده در این نقاشی می‌توان به «تیمور بکمامبتوف» کارگردان روس، «بای لینگ» بازیگر آمریکایی، «موریس اشلی» استادبزرگ شطرنج، «روی جونز جونیور» و «کریستینا همر» قهرمان بوکس، «کریپبک کویوکوف» هنرمند مشهور قزاق که با لب و انگشتان پا نقاشی می‌کند و «بایگالی سرکبایف» موسیقی‌دان و آهنگساز.

 

 تا نیمه بهمن‌ماه گذشته، حدود ۱۹۰۰ نفر از ۱۹۳ کشور جهان در ایجاد این نقاشی مشارکت داشته‌اند و برگزارکنندگان تمایل دارند این عدد به ۲۰۲۰ نفر برسد. آن‌ها همچنین برای دوره بعدی اکسپو که سال ۲۰۲۵ در ژاپن برگزار می‌شود، دعوت‌نامه رسمی دریافت کرده‌اند.

 اکسپو دبی تا روز ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ برپاست.