اتمام نوزدهمین جشن تصویرسال و آغاز حرکت کاروان نوروز

اتمام نوزدهمین جشن تصویرسال و آغاز حرکت کاروان نوروزاتمام نوزدهمین جشن تصویرسال و آغاز حرکت کاروان نوروز

حجت‌الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو، که در مراسم پایانی نوزدهمین جشن تصویرسال و جشنواره فیلم تصویر سخن می‌گفت، با اشاره به برگزاری جشن نوروز امسال که از سوی کمیسیون یونسکو در ایران برگزار می‌شود، گفت: از روز دوشنبه (۲۳ اسفندماه) کاروان باشکوهی از اهالی نوروز داریم؛ از شمال و جنوب، شرق و غرب کشور و سفرای کشورهای عضو نوروز و پیک‌های نوروزی از سراسر کشور می‌آیند و اراضی عباس‌آباد می‌تواند وعده دیدار ما باشد که از آنجا سفر این کاروان به سمت همدان و کرمانشاه آغاز می‌شود و در سنندج این سفر پایان می‌پذیرد.

او اضافه کرد: در سنندج برنامه باشکوهی داریم و نمایشگاهی از عکس‌های جهان نوروز دوره گذشتۀ جشن تصویر سال در این شهر برگزار می‌شود.

سیف‌الله صمدیان، دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر هم یادآور شد: سال گذشته به دلیل شرایط ناشی از کرونا، امکان برگزاری مراسم اهدای جوایز را نداشتیم، اما امسال برنامه‌ای که دکتر ایوبی به آن اشاره کرد دربرگیرنده ۱۵۰ تصویر شامل ۱۲۰ عکس، ۱۵ کاریکاتور و ۱۵ پوستر از بزرگان تا جوانان هنرمند و شایسته است.

او افزود: ما عکس‌هایی از عکاسان ایرانی از تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، عراق، چین و ... جمع‌آوری کردیم که اولین ایستگاه نمایش آن سنندج است. در بخش افغانستان در ۴۲ سال گذشته، تصاویری از ورود روس‌ها و خروج آمریکایی‌ها با کیفیت بالا و بسیار حرفه‌ای داریم که احتمالا قرار است در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شود.

حرکت کاروان نوروز از تهران تا سنندج

در ادامه مراسم، دیپلم افتخار و جایزه نقدی منتخبان بخش "عکس نوروز" به محمدرضا بهارناز، مهدی بمانی، ساعد نیک‌ذات، امیرعلی جوادیان، هادی دهقانپور، اسحاق آقایی، بابک مهرافشار، مریم زمانپور، زنده‌یاد کامبیز درمبخش و ابراهیم حقیقی اهدا شد.

کمیسیون ملی یونسکو نیز لوح تقدیر ویژه‌ای را به محمدرضا بهارناز به خاطر عکاسی نوروز در شش کشور اهدا کرد.