پیشخوان تاریخ هنر

اسکار کوکوشکا؛ خالقِ چهره نگاری های سیاه

اسکار کوکوشکا؛ خالقِ چهره نگاری های سیاهاسکار کوکوشکا؛ خالقِ چهره نگاری های سیاه

هانس تیتس و اریکا تیتس-کُنرات/ ۱۹۰۹ موزه هنرمدرن نیویورک/ MoMA

اسکار کوکوشکا Oskar Kokoschka، نقاش، شاعر و نمایشنامه‌ نویس اهل اتریش بود. در سال ۱۹۰۵ در مدرسهٔ هنر وین نمایشگاهی در زمینه هنر آوانگارد ترتیب داد؛ جایی که چهره‌نگاری‌های خشن او که از "ونگوگ" الهام گرفته بود، چنان بحث و جدالی به راه انداخت که او را از مدرسهٔ هنروین اخراج کردند.

 "کوکوشکا" چهره ‌نگاری‌های اکسپرسیونیستی خود را «چهره ‌نگاری‌های سیاه» می‌نامید و شخصیت‌هایی که مدل او بودند، چنان فجیع تصویر می‌شدند که او به «فروید نقاشی» معروف شده بود.«کسی که زشتی‌های روح هر فرد را نقاشی می‌کرد.» کوکوشکا نیز عملکرد خود را این چنین توصیف می‌کند: از صورت‌های آن‌ها از ترکیب حالت‌ها و حرکتشان، سعی می‌کردم سرشت واقعی هر کس را حدس بزنم و با زبان تصویری خودم بازآفرینی کنم، چیزی که باید در حافظه‌ها باقی بماند.

کوکوشکا از هنرمندان برجسته اکسپرسیونیسم است که در ترسیم چهره ها سعی در نشان دادن شخصیت و حساسیت درونی آدم‌ها دارد و این موضوع بیشتر متاثر از شخصیت حساس خود اوست. در این تابلو پیکرها در پس‌زمینه آزاد کار شده‌اند و حرکت ظریف دست های هانس و همسرش اریکا بیانگر حالت روحی این دو و حساسیت نهفته در پسِ چهره متفکرآن هاست.

تهیه و تنظیم: نرگس صاحب‌اختیاری