شب چهره‌های سال هنر انقلاب در حوزه هنرهای تجسمی

شب چهره‌های سال هنر انقلاب در حوزه هنرهای تجسمیشب چهره‌های سال هنر انقلاب در حوزه هنرهای تجسمی

 

به گزارش سایت مجله تجسمی به نقل از  روابط عمومی حوزه هنری، آخرین شب از هشتمین هفته هنر انقلاب با معرفی چهره ‌های هنر انقلاب در سال ۱۴۰۰ در رشته‌های تجسمی و معماری شامگاه پنجشنبه ۲۵ فروردین در محوطه باز حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این برنامه بعد از قرائت قرآن کریم توسط مرتضی یراقبافان مجری برنامه سیدکمال هاشم زاده از علی فروزانفر مدیر مرکز معماری حوزه هنری دعوت به سخنرانی کرد.

وی بیان کرد: یکی از چهره‌های حوزه معماری و شهرسازی در سال ۱۴۰۰ دکتر معماریان هستند که از چهره‌های خاص معماری و شهرسازی در دهه‌های گذشته هستند و اگر قرار باشد فعالیت ایشان در سال ۱۴۰۰ فقط مورد توجه باشد جفا در حق شان است.

وی افزود: در پویشی که در مخالفت با تخریب بافت تاریخی مسجد شاهچراغ در شیراز اتفاق افتاد ایشان از چهره‌های برگزیده هنر انقلاب هستند. در سال‌های گذشته نیز ایشان همین دلسوزی را داشتند. ایشان در دهه‌های گذشته تلاش کردند مجدانه فعالیت کنند و پیگیر مسائل بافت‌های قدیمی و هویت معماری ما بودند.

غلامحسین معماریان در ادامه با حضور روی سن به دلیل حفظ و صيانت از بافت‌های تاريخي و سنتي ايران و همچنين فعاليت‌های آموزشي و پژوهشي ارزشمند ايشان در زمينه معماری اصيل و فاخر ايراني اسلامي به عنوان چهره هنر انقلاب در حوزه معماری در سال ۱۴۰۰ تقدیر شد.

وی گفت: ما هر چه داریم از بزرگان داریم. اگر من اینجا هستم ۳۵ سال پیش استادانم تشخیص دادند می‌توانم در معماری فعالیت کنم. ما با حضور دانشجویانمان زنده هستیم کسانی که خود امروز دکتر و مهندس هستند. به ویژه در جریان تلاش برای حفظ بافت شیراز که استادان و همراهان زیادی در ده سال گذشته به ما کمک کردند.

وی افزود: بافت‌های تاریخی فرهنگ معنوی مردمان را در تاریخ نشان می‌دهد و از مردم خواهش دارم نگذارند تخریب شوند.

عبدالحمید نقره کار درباره معماریان گفت: ایشان در دوره ای که غرب زدگی رواج زیادی داشت در جایگاه خود باقوت و کیفیت بدون واهمه از رویکردهای رایج در فضای دانشگاهی نه تنها معماری سنتی را کشف کرد که استادان زیادی را تربیت کرد و احساس مسئولیت به فرهنگ عظیم اسلامی داشت.

بخش بعدی مراسم به نمایش تصاویری از انقلاب اسلامی اختصاص داشت.

در ادامه سید احسان باقری مدیر خانه عکاسان برای تقدیر از چهره هنر انقلاب در رشته عکاسی روی سن آمد.

وی گفت: در این روزها که اتفاقات تلخ و شیرین در کشور افتاده است عکاسان همواره چشمان تیزبینی برای انتقال ارزش ها و میراث ها و انتقاد از کژی‌ها و زشتی‌ها بوده‌اند. در حوزه هنری نیز از روزهای ابتدای انقلاب تاکنون بهترین عکاسان فعالیت داشته‌اند. انشالله که همه عکاسان و هنرمندان عزیز در هر جایی موفق و در پناه مهر خداوند باشند.

محمدحسین حیدری از عکاسان پیشکسوت انقلاب نیز باقری را در اهدای جوایز این بخش همراهی کرد.

بهزاد پروین قدس در این بخش به دلیل مجموعه‌ داری و عکاسی دفاع مقدس و خلق آثار ماندگار و جریان ساز به عنوان چهره سال هنر انقلاب در رشته عکاسی معرفی و تقدیر شد.

سید مسعود شجاعی طباطبایی در ادامه برای تقدیر از هنرمندان تجسمی به روی سن آمد.

وی با دعوت از گفت: استاد محمد خزایی مجموعه ای را خلق کردند که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از زمینه سازان هنر انقلاب بود.

خزایی بیان کرد: هنر انقلاب جایگاه خاص خود را دارد و اگر بخواهیم در مقیاس جهانی ببینیم شانه به هنر تجسمی می‌زند. و شانه با شانه هنر تجسمی در دنیا پیش می‌رود. با بررسی هنر انقلاب کوبا، روسیه و.. هنر انقلاب اسلامی ایران نیز در تجسمی مطرح است و زمان می برد که بیشتر از قبل نیز خود را به دنیا معرفی کند.

دکتر حسین عصمتی به دلیل خلق آثار فاخری در ارتباط با شهيد سليماني و نگاه بينامتني بين رشته‌ها که منجر به خلق تنديس فاخری از سردار دلها شد، و همچنین محمدرضا میری به عنوان چهره ‌های هنر انقلاب در سال ۱۴۰۰ در رشته نگارگری معرفی و تقدیر شد.

عبدالحمید قدیریان نیز به دلیل خلق تابلوی نقاشی «دختران مکتب سیدالشهدا (ع)» و واکنش سریع به شهادت دختران مدرسه سیدالشهدای افغانستان به عنوان چهره سال هنر انقلاب در رشته نقاشی تقدیر شد.

نادر قشقایی نیز به دلیل خلق یادمان سردار سليماني و چند يادمان فاخر دیگر و سابقه درخشان در ارتباط با خلق آثار انقلابي و مذهبي در رشته مجسمه سازی به عنوان چهره سال هنر انقلاب شناخته شد.

محمدمهدی دادمان، مجدالدین معلمی، حسین قورچیان، سید مسعود شجاعی طباطبایی، مسعود نجابتی، علی قربانی، محمد زرویی نصر آباد، عبدالحمید قدیریان، صابر شیخ رضایی، احسان باقری، علی فروزانفر، محمدحسین حیدری، غلامحسین معماریان، نادر قشقایی، و… از چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.