آنیش کاپور: نام من قرمز است

آنیش کاپور: نام من قرمز استآنیش کاپور: نام من قرمز است

"آنیش کاپور" Anish Kapoor مجسمه ساز هندی متولد سال 1954، از نمایندگان شاخص مجسمه سازی جدید برتانیایی، به شمار می آید. وی در حال حاضر در انگلستان زندگی و کار می کند.

 کاپور در جوانی به انگلستان رفت. بین سال های 1973 تا 1977 در کالج هنرِ هورنزی لندن آموزش دید. بعد از آن یک سالی را در هند گذراند. سپس در سال 1980 نخستین نمایشگاه انفرادی اش را در پاریس برپا کرد.

کاپور در ابتدا مجسمه هایش را با مواد نسبتا سبک وزن مانند چوب و گچ می ساخت: فرم های ارگانیک یا هندسی ساده ای که با گردهای رنگی درخشان (آبی،زرد،قرمز) پوشانده می شدند. این آثار او پیوندی نزدیک با اساطیر، نمادها و هنر هندو دارند.

در لبه جهان/ 1998

اواخر دهه 1980، شیوه کارش را تغییر داد.  در اثرِ "لبه جهان" حفره ای در یک قطعه سنگ عظیم پدید آورد و فضای درون آن را با رنگ تیره پوشاند. لبه حفره کاملا مشخص است، اما عمق آن غیر قابل تصور. او بدین سان گفت و گویی میان سنگ و فضای خالی درون آن برقرار کرد. از اواسط دهه 1990 تا کنون از روش ها و مواد دیگری برای ایجاد چنین جلوه هایی در محیط بهره گرفته است.

کاپور همواره در مجسمه هایش از رنگ به عنوان یک عنصر نمادین و از تباین ها (درون و برون/ مثبت منفی/ نامریی و مریی/ مادی و معنوی) خلاقانه استفاده کرده است.

تهیه و تنظیم: نرگس صاحب اختیاری