اولین هنرمند فلسطینی دارای تحصیلات آکادمیک هنرهای زیبا

اولین هنرمند فلسطینی دارای تحصیلات آکادمیک هنرهای زیبااولین هنرمند فلسطینی دارای تحصیلات آکادمیک هنرهای زیبا

عابد عبدی

پیامبر جدید/ عابد عبدی / لیتوگرافی / ۱۹۶۸ / ۶۰.۵ در ۴۶.۵  سانتی متر

عابد عبدی Abed Abdi متولد سال ۱۹۴۲ در حیفا، نقاش، طراح گرافیک، مجسمه‌ساز و مدرس هنر فلسطینی است. دوران کودکی اش را به عنوان پناهنده در لبنان و سوریه گذراند.

به عنوان یک هنرمند و مدرس، بیش از چهل سال است که به طور مداوم فرهنگ عرب را ترویج می کند. سهم او در فرهنگ بصری اقلیت فلسطینی بی سابقه است. عبدی پس از آن که تحصیلاتش را در زمینه نقاشی دیواری و گرافیک در درسدن آلمان به پایان رساند، در سال ۱۹۷۱ به حیفا بازگشت و به عنوان طراح گرافیک و تصویرگر روزنامه الاتحاد و مجله ادبی الجدید که در آن زمان بسترهای اصلی فرهنگ و جامعه عرب بودند شروع به فعالیت کرد. در سال های ۱۹۷۳و۱۹۹۹انجمن هنرمندان شهر حیفا، جایزه بهترین هنرمند سال را با عنوان هرمان استروک به عبدی اعطا کرد.

هنرمند در کارگاهش

فرار از قتل گاه/ عابد عبدی/ مداد روی کاغذ/ ۱۹۷۶/ ۴۹ در ۶۲ سانتی متر

 عابد عبدی اولین هنرمند فلسطینی است که دارای تحصیلات آکادمیک هنرهای زیبا است. نقاشی های دیواری او در شهرهای حیفا، یافا و ناصره دیده می شود.

آثار این هنرمند در قطر، اسرائیل، بلژیک و بلغارستان به نمایش در آمده است. وی در بیش از چهل و پنج نمایشگاه گروهی از جمله نمایشگاه مشترک هنرمندان فلسطین و اسرائیل در آمریکا و آلمان شرکت کرده است. در سال ۱۹۹۵ در دومین نمایشگاه مشترک هنرمندان فلسطین و اسرائیل شرکت کرد که آثار این نمایشگاه در کشورهای ژاپن، آلمان، بلژیک، صربستان و یونان در معرض نمایش قرار گرفت.

عابد عبدی در مقابل نقاشی دیواری خود در آکادمی هنر درسدن/ ۱۹۷۱