درباره ادوارد هاپر نقاش واقع‌گرای آمریکایی

درباره ادوارد هاپر نقاش واقع‌گرای آمریکاییدرباره ادوارد هاپر نقاش واقع‌گرای آمریکایی

نقاش واقع‌گرای آمریکایی ادوارد هاپر در سال ۱۸۸۲ در نیویورک در خانواده‌ای از طبقه متوسط به دنیا آمد؛ هاپر از سن ۵ سالگی استعدادهای هنری و ذاتی خود را نشان داده بود و در دوران نوجوانی عشق او به سبک امپرسیونیسم آشکار بود.

اولین اثر امضاء شده‌ی ادوارد هاپر یک تابلوی نقاشی از قایق پارویی بود که این اثر متعلق به سال ۱۸۹۵ بود؛ در سال ۱۸۹۹ هاپر در دوره‌ای کوتاه با بزرگان سبک امپرسیونیست زمان خود مانند «رابرت هنری» دوره‌های هنری را گذراند.

بعد از اتمام دوران تحصیل هاپر در آژانسی تبلیغاتی به عنوان تصویرگر شروع به کار کرد؛ با اینکه کار در آن آژانس باب میل هاپر نبود اما برای گذران زندگی و تهیه مایحتاج لازم برای کار مجبور بود به کار ادامه دهد؛ با این کار او توانست سفرهای متعددی به کشورهای دیگر نیز داشته باشد.

در سال‌هایی که جامعه سبک‌هایی مانند کوبیسم را در خود پرورش می‌داد؛ هاپر شیفته سبک امپرسیونیسم و آثار هنرمندانی مانند «کلود مونه» و «ادوارد مانت» بود. هاپر همراه با به نمایش گذاشتن آثار خود حرفه تصویرگری را نیز ادامه می‌داد و در نمایشگاه‌های هنرمندان مستقل شرکت می‌کرد؛ در یکی از همین نمایشگاه‌ها تابلو قایق پارویی خود را به فروش رساند.

در سال ۱۹۲۰ زمانی که هاپر سی و هفت سال سن داشت توانست اولین نمایشگاه انفرادی خود را برگزار کند و در این نمایشگاه نقاشی‌های او از شهر پاریس به نمایش گذاشته شد. سه سال بعد از این نمایشگاه هاپر با یکی از همکلاسی‌های سابقش ازدواج کرد که او نیز نقاش موفقی بود. جوزفین همسر هاپر در علاقه او به نقاشی آبرنگ بسیار مؤثر بود و در نمایشگاه انفرادی دیگری که هاپر برگزار کرد بسیاری از نقاشی‌های آبرنگ او به فروش رفت.

چهره نقاش توسط خودش

با اوج گرفتن سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی در میانه قرن بیستم محبوبیت آثار هاپر کاهش یافت اما او همچنان به کار ادامه می داد و تلاش می‌کرد با ارائه کارهایی شاخص توجهات را به خود جلب کند.

در سال ۱۹۶۷ ادوارد هاپر در سن ۸۴ سالگی با هنر نقاشی خداحافظی کرد و همسر او جوزفین نیز یک سال بعد از مرگ همسرش درگذشت.