پیشخوان تاریخ هنر

خلاقیت و نوآوری در آثار ایوان چرمایِف

خلاقیت و نوآوری در آثار ایوان چرمایِفخلاقیت و نوآوری در آثار ایوان چرمایِف

وینستون چرچیل:سال های فراموش شده (پوستر تئاتر) 1982/ اثرِ ایوان چرمایف

"ایوان چرمایف" Ivan Chermayeff  هنرمند پوسترساز و طراح آمریکایی متولد 1932، دوره کارشناسی هنر در سال 1956 در دانشگاه ییل، نیوهیوِن گذراند. همان جا با "تام گایزمِر" Tom Geismarآشنا شد و به اتفاق رابرت براون جان Robert BrownJohn  و گایزمِر در سال 1957 یک دفتر طراحی بنیاد نهاد. که این دفتر در سال 1960 به شرکت چرمایف و گایزمِر تبدیل شد. این دو، بعدا گروه هفت همکار کیمبریج (موسسه طراحی معماری،نمایشگاه و گرافیک) را در کیمبریج، ماساچوست تشکیل دادند. چرمایف چندی به عنوان استاد مدعو در هنرکده کوپریونیون به تدریس می پرداخت.

چرمایف و گایزمِر با نخستین طرح های جلد کتاب و روکش صفحه موسیقی که در آن ها از اسلوب های فتومونتاژ و کولاژ حروف استفاده می کردند، خلاقیت و نوآوری خود را نشان دادند. از اوایل دهه 1960، مسئولیت صدها برنامه هویت سازمانی را بر عهده داشته اند، از جمله : شرکت موبیل اویل (1964)، شرکت زیراکس (1965)، موزه هنر مدرن نیویورک (1970) و مرکز لینکلن نیویورک (1988).

جلد کتاب شعور قلب 1959/ اثرِ ایوان چرمایف

آنان همچنین طرح های نوآورانه ای برای غرفه های آمریکا در اکسپو 67(مانت رئال)، اکسپو 70 (اوساکا) و چند نمایشگاه دیگر آفریدند. چرمایف علاوه بر این فعالیت ها، آگهی های تبلیغاتی و پوسترهای متنوعی برای شرکت ها و نهادهای مختلف خلق کرده است. نمونه هایی از طرح هایش: جلد کتاب شعور قلب (1959)، پوستر همایش بین المللی طراحی،آسپن (1976)، پوستر تئاتر وینستون چرچیل:سال های فراموش شده (1982)

تهیه و تنظیم: نرگس صاحب‌اختیاری