طبیعت بی‌جان و صحنه هایی از زندگی روزمره

طبیعت بی‌جان و صحنه هایی از زندگی روزمرهطبیعت بی‌جان و صحنه هایی از زندگی روزمره

صحنه ای از بازار/1569/ رنگ و روغن روی بوم/ موزه هالویل

پیتر ارتسن Pieter Aertsen ‎، نقاش هلندی، در سبک شیوه گرایی یا منریسم فعالیت می کرد. . اعتبار او به خاطر خلق صحنه‌های بزرگی است که در آن‌ها طبیعت بی‌جان و صحنه هایی از زندگی روزمره تلفیق شده و اغلب، صحنه‌ای از کتاب مقدس نیز در پس‌زمینه آن دیده می‌شود. او در زادگاهش آمستردام فعالیت می‌کرد اما دوره‌ای طولانی از فعالیت کاری‌اش را در آنتورپ، مرکز زندگی آرتیستی در هلند، گذراند.

سبک او بعدها روی نقاشی باروک فلمیش، طبیعت بی‌جان هلند و همین‌طور در ایتالیا تأثیرگذار بود. صحنه‌هایی که او از خرده ‌دهقان ‌پیشگان ترسیم کرده در آثار پیتر بروگل ادامه یافت.

دکه گوشت‌فروشی و خانواده مقدس در حال دادن صدقه/ 1551 میلادی/ رنگ و روغن روی بوم/ موزه هنر کارولینای شمالی

"دکه گوشت‌فروشی و خانواده مقدس در حال دادن صدقه" A Meat Stall with the Holy Family Giving Alms‎" این نقاشی بزرگ، یک فروشگاه مربوط به خرده‌دهقانان را که مقدار فراوانی گوشت و غذاهای دیگر در آن هست، به تصویر کشیده. در پس‌زمینه تصویری از ماجرای فرار به مصر از کتاب مقدس نشان داده شده که در آن مریم کنار راه ایستاده و به یک فقیر صدقه می‌دهد. بنابراین، بااین‌که نقاشی در ابتدا یک طبیعت بی‌جان معمولی مربوط به موادغذایی به نظر می‌رسد، در حقیقت معنایی مذهبی و نمادین دارد و استعاره‌ای تصویری را برای توجه دادن به حیات معنوی، مجسم کرده است.

تهیه و تنظیم: نرگس صاحب‌اختیاری