توت فرنگی های وحشی و میخک در کاسه چینی

توت فرنگی های وحشی و میخک در کاسه چینیتوت فرنگی های وحشی و میخک در کاسه چینی

توت فرنگی های وحشی و میخک در کاسه چینی/ یاکوب ون هالسدونک/ 1620/ رنگ و روغن روی مس/ نشنال گالری واشنگتن

یاکوب ون هالسدونک Jacob van Hulsdonck متولد سال 1582 میلادی در آنتورپ (مرکز استان آنتورپ در بلژیک) بود که در سال 1647 در همان مکان درگذشت. وی یک نقاش فلاندری بود که در توسعه اولیه ژانر طبیعت بی جان، میوه، ضیافت و گل نقش داشت.

هالسدونک بیشتر الهامات هنری خود را از یان بروگل بزرگ Jan Breughel the Elder در آنتورپ و آمبروسیوس بوچارت بزرگ Ambrosius Bosschaert در میدلبورگ گرفت، با این حال او با فرم و ترکیب کاملاً متفاوتی نقاشی می کرد.

جزیی از نقاشی

این نقاشی کوچک و نفیس روی مس بهترین ویژگی های کارِ هالسدونک را به تصویر می کشد. روی یک میز چوبی ساده، کاسه ای چینی پر از توت فرنگی وحشی که با گل میخک تزئین شده است به طرز چشم گیری در پس زمینه تیره قرار گرفته است. این عنصر ساده و البته به جا، یک ترکیب بصری دلپذیر و ملایم ایجاد کرده است. گیلاس ها، توت های قرمز و سفید و قطرات آب تصادفی که روی میز ریخته شده اند، الگویی از دایره ها را تشکیل می دهند که با شکل های نرم و منحنی توت فرنگی ها و کاسه کاملا هماهنگ هستند. قطره ها حس زودگذر طراوت را در طبیعت بی جان تقویت می کنند و گذرا بودن لحظه با حضور پروانه ای ظریف که به تازگی روی برگ فرود آمده و مگسی که روی توت ها نشسته، تشدید می شود. اگرچه با ترکیب بندی ساده ای مواجهیم، اما هنرمند با تضادهای رنگی جسورانه و اجرای ظریف توجه بیننده را به خود جلب می کند.

تهیه و تنظیم: نرگس صاحب اختیاری