دیمن هرست نقاشی‌های خود را می‌سوزاند

دیمن هرست نقاشی‌های خود را می‌سوزانددیمن هرست نقاشی‌های خود را می‌سوزاند

 دیمین هرست در یک مراسم آیینی در جدیدترین گالری خود، از ۱۲ اکتبر شروع به سوزاندن ۱۰۰۰ اثر از اولین مجموعه NFT (توکن غیرقابل تعویض) خود کرد. این هنرمند با پوشیدن شلوار و دستکش‌های محافظ نقره‌ای، در حالی که اولین قطعه را در یکی از شش شومینه طراحی شده و سفارشی موجود در گالری می‌انداخت گفت: «چه روز عجیبی است».

این اقدام مرحله نهایی پروژه NFT هرست به نام «پول» است که در ژوئیه ۲۰۲۱ با مجموعه‌ای از ۱۰۰۰۰ نقاشی نقطه‌ای آغاز کرد و هر کدام با عنوان، شماره‌گذاری، امضا و لینک به NFT مربوطه با قیمت ۲۰۰۰ دلار فروخته شد. سپس خریداران می‌توانستند انتخاب کنند که کار فیزیکی را دریافت کنند یا نقاشی آنالوگ را از بین ببرند. در نهایت ۵۱۴۹ خریدار تصمیم به حفظ آثار هنری فیزیکی گرفتند و ۴۸۵۱ خریدار NFT را انتخاب کردند.

نقاشی‌هایی که قرار بود به صورت فیزیکی باقی بمانند از ۶ سپتامبر در گالری خیابان نیوپورت به نمایش درآمده‌اند و آثار باقیمانده هر روز تا پایان نمایش در ۳۰ اکتبر به صورت دسته‌ای سوزانده می‌شوند. تصمیم هرست برای به آتش کشیدن آثار خود، حمایت نهایی او از NFT را نسبت به اثر هنری فیزیکی تأیید می‌کند.

هرست در توضیح اینستاگرام خود نوشت: «بسیاری از مردم فکر می کنند که من میلیون ها دلار هنر می‌سوزانم، اما اینطور نیست، من با سوزاندن نسخه‌های فیزیکی، تبدیل این آثار هنری فیزیکی را به NFT کامل می‌کنم. ارزش هنری دیجیتال یا فیزیکی که در بهترین زمان‌ها به سختی قابل تعریف است از بین نمی‌رود و به محض سوختن آنها به NFT منتقل می‌شود.»

هرست پس از اینکه چند اثر را به آتش کشید، اعتراف کرد: «در واقع بیشتر از آنچه فکر می‌کردم از این کار لذت می‌برم».

او پیش از سوزاندن هر اثر مطمئن می‌شود که شماره و عنوان آن با دقت فیلمبرداری شده است. در مورد تأثیرات زیست محیطی این آتش سوزی‌ها نیز گفته شده است با وجود بوی دود چوب در گالری‌، این اجاق‌های چوب سوز عملاً بدون دود هستند و تمام سوخت آن‌ها از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود.