کتاب جنبش گلیچ اثر رزا منکمن

کتاب جنبش گلیچ اثر رزا منکمنکتاب جنبش گلیچ اثر رزا منکمن

رزا منکمن نویسنده کتاب متولد 1983 در هلند است. وی تئوریسین، کیوریتور و ویژوال آرتیست است که به صورت ویژه درباره‌ی جنبش و هنر گلیچ مطالعات ارزشمندی ارائه داده است.

در اواخر قرن بیستم نقص در بسیاری از هنرها این مسئله را به ما یادآور شد که کنترل ما در فناوری توهمی بیش نیست.  سوء عملکرد و خرابی مظهری از تولید نادرست نیست، بلکه برعکس نمایان گر تولید پویای پتانسیل تصادفی در هر محصول است. گلیچ به صورت تصادف، هرج و مرج یا پارگی نمایان می شود که شی را از جریان و گفتمان عادی اش به سمت ویرانه های معنای نابود شده هدایت می کند.

هنرمندان هنر گلیچ را به عنوان ابزاری برای این پرسش که چگونه محاسبات زندگی روزمره‌ی ما را شکل می‌دهد به کار گرفتند. اما امروزه تحریفات باعث می‌شود تماشاگر نه تنها با خود فناوری، بلکه با روایت‌ها و حرکات پیچیده‌ی خرده‌فرهنگی و فرافرهنگی درگیر شود و چالش‌های تحلیلی جدیدی را ارائه دهد. کتاب «جنبش گلیچ» از لحاظ فنی، فرهنگی، انتقادی، زیبایی‌شناختی و سرانجام به مثابه ژانر به توضیح هنر گلیچ می‌پردازد. نویسنده گلیچ را گسستگی واقعی یا شبیه‌سازی‌شده جریان یا اطلاعات متناوب یا مورد انتظار در سامانه‌های ارتباطی می‌پندارد که منجر به تصادف یا خطایی درک‌شدنی می‌شود. گلیچ نه همچون رویدادی دیجیتالی، بلکه همچون فرمی معنادار - شکل‌گفتار یا استعاره، با گویش و نحوه‌ی خاص خود در جهان وجود دارد.