عکس هایی از مردم معمولی کره شمالی از استفان گلادیو+ عکس

عکس هایی از مردم معمولی کره شمالی از استفان گلادیو+ عکسعکس هایی از مردم معمولی کره شمالی از استفان گلادیو+ عکس

استفان گلادیو عکاس ساکن فرانسه در سال ۲۰۱۷ موفق شد برای عکاسی از مردم طبقه متوسط کره شمالی به این کشور سفر کند. عکس‌های او در کتابی با عنوان «کره شمالی» منتشر شده‌است.

گفته می‌شود در کره شمالی میلیون‌ها عکس از رهبران این کشور همیشه ناظر شهروندان هستند. در هر خانه، اتاق‌های اداره، مدارس و در هر مکان عمومی و خصوصی در کره شمالی عکس‌های سلسله کیم یعنی کیم جونگ ایل، کیم ایل سونگ و کیم جونگ اون بر دیوار آویزان شده. شاید بتوان این حضور همیشگی را نشانی از قدرت مطلق این خاندان بر کره شمالی از سال ۱۹۴۸ تغبیر کرد. در اخبار منتشره از این کشور نیز عموما تصاویر و فیلم‌هایی از رهبران این کشور پخش می‌شود اما گلادیو به دنبال تصویری دیگر بود و قصد داشت لنز دوربینش را روی شهروندان معمولی این کشور باز کند. او می‌گوید: «همه مجذوب کره شمالی هستند، اما زمانی که صحبت از کره شمالی می‌شود تنها رهبران، مشکلات روابط بین المللی، تحریم، صلاح هسته‌ای و ... به میان می‌‌آید و نه نوع زندگی مردم معمولی. من می‌خواستم تصویری دیگر از این کشور را ببینم و به مخاطب نشان دهم.»

گلادیو پیش از این به عنوان عکاس جنگ مشغول به کار بوده‌است و برای عکاسی به بخش‌های مختلفی از آسیا و خاورمیانه سفر کرده‌است. اما سفر به کره شمالی برای او چالشی متفاوت ایجاد کرد. او اولین بار در سال ۲۰۰۶ برای سفر به کره شمالی اقدام کرد و دو بار درخواست ویزایش رد شد و در نهایت بعد از توضیحات بسیار توانست در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ پنج بار به این کشور سفر کند. 

در اغاز سفر کل برنامه او در طول ۱۵ روز اقامتش در این کشور مشخص می‌شد و همیشه یک راهنما در کنار او بود. 

عکاسی از مردم معمولی به جز برای اهداف سیاسی و اجتماعی معمول نیست و عکس فردی هم جز از رهبران وجود ندارد چرا که همه در متن یک کشور زندگی می‌کنند و این عکاس هم با وجود تمامی محدودیت‌ها سوژه‌هایش را در حالت ایستا و تمام رخ و به گونه‌ای که یاداور رهبران این کشور و روحیه انقلابی باشد، جلوی دوربین قرار داد.

برخی از مخاطبان به این عکاس اعتراض کردند که عکس‌ها کاملا ساختگی به نظر می‌رسند و اثری از فقر و تاثیرات دیکتاتوری بر مردم را نمی‌توان در ان‌ها دید. او در پاسخ می‌گوید چون در سفرش به کره اجازه ورود به جاهایی که برای چنین عکاسی مناسب باشد را نداشته و اصلا کره شمالی اجازه نمی‌داد که او بخواهد چنین تصویری را به جهانیان نشان دهد. اما با وجود نظارت سختگیرانه توانسته تصاویری را از زندگی مردم معمولی و طبقه متوسط این کشور که تا کنون کمتر دیده شدند را به نمایش بگذارد. 

برای دیدن گالری عکس های استفان گلادیو لطفا اینجا را کلیک کنید.