مجید بازایی با «پارامونت» به گالری آبان می‌آید

مجید بازایی با «پارامونت» به گالری آبان می‌آیدمجید بازایی با «پارامونت» به گالری آبان می‌آید
  • شروع:جمعه 24 تیر 1401
  • پایان:پنجشنبه 30 تیر 1401

 نمایشگاه عکس‌ مجید بازایی، عکاس شیرازی، با عنوان «پارامونت» همراه با  رونمایی از اولین کتاب آثار عکس این هنرمند با نام «ایران کوچک من، شیراز» ساعت  ۱۸ جمعه ۲۴ تیر  ۱۴۰۱ در گالری آبان شیراز افتتاح می‌شود.

۱۴ قطعه عکس این نمایشگاه و ۵۰ عکس منتشر شده در کتاب «ایران کوچک من، شیراز»، همگی در ژانر عکاسی خیابانی هستند که برای اولین بار از این هنرمند به نمایش گذاشته می‌شوند.

مجید بازایی، سال‌هاست در زمینۀ‌ عکاسی خیابانی فعالیت دارد و در چندین نمایشگاه گروهی عکس در کشورهای ایتالیا، اسکاتلند و یونان هم حضوری فعال داشته است. بازایی در سال ۱۳۹۸، به همراه چند عکاس دیگر، نمایشگاه گروهی «لحظۀ نامیرا» را در شیراز برگزار کردند که با استقبال ویژه دوستداران هنر روبه‌رو شد.

مجید بازایی در مقدمه کتاب «ایران کوچک من، شیراز» نیز آورده است:

«شیراز، یکی از بزرگترین شهرهای ایران است که آن را بیشتر به باغ‌ها و مکان‌های دیدنی‌اش می‌شناسند، اما شهر شیراز جدا از تاریخچه‌اش، قابل واکاوی است. شیراز معاصر را دیگر نمی‌توان تنها از مکان‌های گردشگری‌اش شناخت و نیاز بیشتری به بررسی ساکنان امروزی آن دارد. کمبود چنین کتاب‌های عکسی مرتبط با روزگار کنونی شهر و مردمان شیراز، مرا بر آن داشت، تا از زاویه دید خود، مجموعه پیش رو را ارائه دهم و با شما به اشتراک بگذارم.»

مجید بازایی برای تهیه این کتاب با چندین عکاس شناخته شده مکاتبه داشته و نظرات آن‌ها را جویا شده است که بخشی از نظرات در ابتدای کتاب آمده است. نظر مایکل مکیل وینی، برنده لنز کالچر ۲۰۲۱ در بخش مجموعه عکس، ریچارد بِیکر، برنده ورلد پرس ۱۹۹۴ و چندین عکاس دیگر ازجمله این نظرها است.

مایکل مک وینی پس از مشاهدۀ آثار مجید بازایی گفته است: «از تو ممنونم که این تصاویر را از شهر زیبایت شیراز نشانم دادی. گشت و گذار هدفمندت، حس و حال واقعی شهری که در آن عکاسی می‌کنی را به من منتقل کرد. واضح است در باب چینش و ویرایش عکس‌هایت تـأمل کرده‌ای و این تلاش، راه را برای بیننده هموار کرده است. با قراردادن چهرۀ شهرت در مرکز این مجموعه، درکِ بهتری را از بافت آن شهر برای مخاطب فراهم کرده‌ای.»

این نمایشگاه عصر جمعه ۲۴ تیرماه در گالری آبان گشایش می‌یابد. علاقمندان به بازدید از این نمایشگاه عکس می‌توانند از ۲۵ تا ۳۰ تیر، هر روز صبح‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۳ عصرها از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۱:۳۰ به گالری آبان واقع در شیراز، خیابان عفیف آباد، حد فاصل کوچه ۱۸ و ۲۰ مراجعه نمایند.