آثار استاد محمد احصایی در نگارخانه ویژه

آثار استاد محمد احصایی در نگارخانه ویژهآثار استاد محمد احصایی در نگارخانه ویژه
  • شروع:یکشنبه 05 دی 1400
  • پایان:جمعه 17 دی 1400

به نقل از روابط عمومی نگارخانه ویژه، نمایشگاه گزیده‌ای از آثار محمد احصایی هنرمند نقاش باسابقه در قالب نمایشگاه «معماری حرف‌ها و کلمه‌ها» از ۵ تا ۱۷ دی ماه در گالری ویژه به نمایش در می‌آید.

این نمایشگاه در واقع مجموعه‌ای منتخب از آثار محمد احصایی است که توسط امراله فرهادی آردکپان، علیرضا مصطفی زاده ابراهیمی و مجید عباسی گردآوری و به صورت انحصاری بازنشر و در نگارخانه ویژه به نمایش گذاشته شده است.

علیرضا مصطفی زاده ابراهیمی درباره نمایش آثار منتخب احصایی در نگارخانه ویژه توضیح داد: مجموعه آثار این نمایشگاه را به اتفاق امرالله فرهادی و مجید عباسی انتخاب و باز تولید کردیم. در نمایشگاه محمد احصایی ۲۱ اثر برای نمایش انتخاب شده که به تعداد محدود، سی نسخه از هر کدام روی کاغذ ایتالیایی کتان فابریانو به روش چاپ دستی با ماشین پرس مشکی کوب شده و تمامی آثار با شماره گذاری به امضای هنرمند رسیده است. همچنین علاوه بر این ۲۱ اثر یک اثر دیگر هم از مجموعه آثار «الفبای ازلی» احصایی به عنوان تک اثر به نمایش گذاشته شده که در تعداد ۹۹ نسخه روی کاغذ ایتالیایی پس از چاپ دستی مشکی کوب با رنگ آکرلیک توسط هنرمند رنگ گذاری‌های متفاوت شده و به امضا رسیده است و هر کدام حکم یک اثر اصل و بدیع را دارد.

وی افزود: کاتالوگ نفیس آثار این مجموعه در ۸۰ صفحه به تعداد ۲۰۰ نسخه با صحافی ویژه و با امضای محمد احصایی در این نمایشگاه عرضه شده است.

امرالله فرهادی نیز درباره هدف برپایی نمایشگاه آثار منتخب محمد احصایی عنوان کرد: این پروژه را من به همراه علی رضا مصطفی زاده و مجید عباسی به عنوان شاگردان استاد با همدیگر انجام دادیم، عشق به استاد احصایی از یک طرف و از همه مهمتر نگاه وی به این مهم که آثارشان به خانه‌ها و دفاتر مردم برود، باعث شد که این اتفاق رقم بخورد. همانطور که می‌دانید کارهای دیگر احصایی خیلی گران هستند و خیلی‌ها نمی‌توانند این آثار را داشته باشند، بنابراین ما برخی کارها را بازتولید کردیم. یک اثر هم به صورت ویژه بازتولید شده و احصایی با یک شور و شوقی روی آن کار کرده و رنگ گذاشته است گویی که دارد یک اثر جدید خلق می‌کند.

به گفته امرالله فرهادی برای اولین بار است که آثار احصایی به صورت کاملاً اختصاصی باز تولید شده و تاکنون کسی به این شکل این آثار را باز تولید نکرده است.

محمد احصایی از هنرمندان معاصر ایران در زمینه خوشنویسی، گرافیک و نقاشی است که آوازه جهانی دارد. او بیش از ۵۰ سال است که در حوزه خوشنویسی، نقاشی و گرافیک فعالیت می‌کند و یکی از پایه‌گذاران نقاشی‌خط در دوره معاصر ایران است و با مجموعه نقاشی‌خط‌های خود اعتباری جهانی یافته‌است. تعدادی از آثار وی در موزه‌های متروپولیتن و بریتانیا نگهداری می‌شود.

نمایشگاه آثار منتخب محمد احصایی از روز یکشنبه ۵ دی ماه در نگارخانه ویژه برپا می‌شود و تا ۱۷ دی ماه در این مکان دایر است. علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، خیابان سوم، ضلع جنوب غربی میدان سوم، پلاک ۵ نگارخانه ویژه مراجعه کنند.