تفسیر آیات قرآن در قاب آثار آقامیری دیدنی می‌شوند

تفسیر آیات قرآن در قاب آثار آقامیری دیدنی می‌شوندتفسیر آیات قرآن در قاب آثار آقامیری دیدنی می‌شوند
  • شروع:دوشنبه 21 آذر 1401
  • پایان:دوشنبه 05 دی 1401

۳۵ تابلوی نگارگری امیرحسین آقامیری که اکثر آنها تفسیری از آیات قرآن است با هدف انتقال مفاهیم ارزشی در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نمایش گذاشته می‌شود.

امیرحسین آقامیری، هنرمند برجسته عرصه نگارگری و تذهیب کشور که قرار است از ۲۱ آذرماه نمایشگاهی از آثار خود در حوزه نگارگری را در سالن ابوالفضل عالی حوزه هنری برگزار کند، در گفتگو با روابط عمومی حوزه هنری گفت: این نمایشگاه با عنوان «توحید» برگزار خواهد شد و شامل ۳۰ تا ۳۵ اثری است که طی ۲۸ سال فعالیت خلق کرده‌ام.

وی تاکید کرد: آثاری که در نمایشگاه «توحید» به نمایش گذاشته می‌شود، سفارشی نیستند، بلکه شامل آثاری می‌شوند که در بازه زمانی ۲۸ ساله تولید کرده‌ام؛ یعنی از سال ۱۳۷۳ که خلق اثر هنری با موضوع قرآن را آغاز کرده‌ام تا سال ۱۴۰۱ را شامل می‌شود.

آقامیری با بیان اینکه موضوع اکثر آثار نمایشگاه «توحید»، قرآنی است اظهار کرد: آثار این رویداد هنری موضوعات مختلفی را در بر می‌گیرد؛ برای مثال یکی از تابلوها درباره «توحید» و دیگری به مضمون «شکر» اشاره دارد.

وی که معتقد است آیه‌های قرآن به قدری واضح، شیرین و قابل فهم هستند که با خواندن آن، حقایق به اندازه بضاعت هر فرد روشن می‌شود بیان کرد: من معتقدم اگر بتوانیم مفاهیم را از آیه‌های قرآنی اتخاذ کنیم و آنها را در قالب تصویر به مخاطب نشان دهیم تاثیر بسیار خوبی در بینندگان اثر ایجاد خواهیم کرد که هیچگاه از ذهن افراد خارج نمی‌شود.

این نگارگر تاکید کرد: کار من بیشتر محتوایی است و پرداختن به مفاهیم ارزشی که از آغاز خلقت وجود داشته و تا قیامت هم ماندگار است، برایم اهمیت دارد. هدف من از برگزاری نمایشگاه نیز بیان یکسری از همین ارزش‌هاست و اینکه بتوانم مفاهیم قرآنی را با تصویر نشان دهم.

وی ادامه داد: آثار این نمایشگاه برداشت شخصی‌ام از تفسیر آیات قرآن است؛ یعنی در مواجهه با آیات به کتاب‌های مرجع مراجعه کردم و بر اساس آنچه که درک کرده‌ام به خلق هنر پرداختم.

وی با تاکید بر اینکه توجه به جنبه‌های مهارتی هنر فقط یک بخش از کار هنری است، گفت: از نظر من محتوای هنر اهمیت بیشتری نسبت به دیگر موضوعات دارد و هدف من هم فقط نقاشی کشیدن نیست؛ چراکه فکر می‌کنم هدف هنر، تعالی روح است و آثار هنری باید بتوانند در جوامع مختلف تاثیرات فکری، انسانی و اخلاقی داشته باشند.

آقامیری درباره اینکه در نمایشگاه «توحید» چند اثر جدید به نمایش گذاشته می‌شود بیان کرد: در هر دوره از نمایشگاه‌هایم سعی می‌کنم آثار جدیدی که تا کنون به نمایش گذاشته نشده را نیز به مخاطبان نشان دهم و به همین دلیل هم برخی از تابلوهایم همیشه برای بازدیدکنندگان نمایشگاه جدید است.

وی درباره اینکه آثار نمایشگاه «توحید» تفسیر چند آیه قرآنی است گفت: من سعی کردم خیلی از آیات را در قالب اثر هنری نمایش دهم اما نتوانستم همه محتوای استخراج شده‌ام را به تصویر بکشم؛ چراکه برخی موضوعات قابلیت خلق هنری را دارند و برخی از مضامین بسیار سخت‌ هستند.

بر اساس این گزارش، نمایشگاه «توحید» امیرحسین آقامیری ۲۱ آذرماه ساعت ۱۱ در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح می‌شود و تا ۵ دی ماه هر روز از ساعت ۹ تا۱۸ میزبان بازدیدکنندگان است.