عکس های سکوت طولانی ابراهیم اصغرزاده

عکس های سکوت طولانی ابراهیم اصغرزادهعکس های سکوت طولانی ابراهیم اصغرزاده
  • شروع:جمعه 08 بهمن 1400
  • پایان:جمعه 15 بهمن 1400

نمایشگاه عکس «سکوت طولانی» به بهانه بیستمین سال عروج هنرمند، عکاس و مستندساز «سیدابراهیم اصغرزاده» از هشتم بهمن ماه ۱۴۰۰ در فرهنگسرای نیاوران برپا می‌شود.

«سکوت طولانی» ساعت ۱۷ در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران گشایش می‌یابد. پیش از آن فیلم مستند «سکوت طولانی» به کارگردان آن مرحوم در ساعت ۱۵:۴۵ در همین سالن به نمایش در خواهد آمد.

ابراهیم اصغرزاده، عکاس و مستندساز، متولد ٢٩ بهمن ١٣۴۶ شهر مشهد بود. اولین علاقه های او به دنیای تصویر را در ثبت مستندگونه حضور خود و هم رزمانش را در جنگ تحمیلی و در جبهه های کوهستان های غربی ایران می توان مشاهده کرد. ابراهیم در میانۀ دهه ۶۰ به آموزش تخصصی عکاسی و خبرنگاری حرفه‌ای در روزنامه قدس روی آورد. او تا پایان جنگ برای آن روزنامه عکاسی کرد و در سال ۱۳۶۸ در دانشگاه هنر تهران در رشته فیلمسازی پذیرفته شد.

اصغرزاده در تمام مدت عمر فیلم سازی خود عکاسی را رها نکرد و در سفر به کشورهای مختلف مثل  بوسنی، لبنان، کشمیر، که بیشتر درگیر جنگ بودند، عکس هایی برای آرشیو شخصی خود می‌گرفت. بعد از  گذشت ۲۰ سال از فقدان او بر آن شدیم تا برای اولین بار برخی از عکس های گرفته شده توسط او با ۶۰ قاب عکس در اندازه‌های متنوع در کنار نمایش یکی از بهترین و آخرین مستندهای ساخته شده توسط ایشان را در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران برای عموم به نمایش بگذاریم.
 
در این نمایشگاه آثاری از جنگ عراق علیه ایران، جنگ بوسنی در سال‌های ۱۳۷۱ و ۱۳۷۲، غائله مسلمانان کشمیر در سال ۱۳۷۵، و عتبات عالیات در سال های حکومت صدام به نمایش گذاشته شده است. روح خروشان و تن خستۀ ابراهیم اصغرزاده چند ماه بعد از آخرین پروژه عکاسی‌اش از عتبات عالیات کشور عراق در حالی که برای اتمام یک پروژۀ فیلم مستند دربارۀ مادران شهدا سفر می کرد، در یک حادثۀ هوایی جانگداز در کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس در سن ۳۴ سالگی برای همیشه آرام گرفت.
 
نوشین خدامی، همسر زنده یاد اصغرزاده و بانی این نمایشگاه، درباره اصغرزاده  نوشته است: «۲۰ سال است که به تنهایی از دریچه نگاه او به روزهای جنگ ، به هند و کشمیر، به بوسنی و هرزگوین، به لبنان و کربلا سفر کرده ام. ۲۰ سال است از بهمن ماه سرد رفتنش می گذرد وحالا می خواهم دوستان قدیمی اش را به تماشای قاب هایی دعوت کنم که تا به حال ندیده اند.
نمایشگاه عکس های ابراهیم ، نجوایی آرام در سکوت طولایی روزگار ماست، که حاصل فروش آنها را می خواهیم برای رفع محرومیت هم وطنان جنوب شرق کشور دراختیار گروه نیکوکاران ایران زمین قرار دهیم».
 
زمان و ساعات بازدید این نمایشگاه از ۹ تا ۱۵ بهمن ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ خواهد بود.
علاقه‌مندان می‌توانند به نشانی پاسداران شمالی ، روبروی پارک نیاوران، فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند. ورود برای عموم آزاد است.