نمایشگاه عکس «سنگ‌های سفید و قلب‌های نا آرام» در فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاه عکس «سنگ‌های سفید و قلب‌های نا آرام» در فرهنگسرای نیاوراننمایشگاه عکس «سنگ‌های سفید و قلب‌های نا آرام» در فرهنگسرای نیاوران
  • شروع:دوشنبه 20 تیر 1401
  • پایان:سه شنبه 21 تیر 1401

 به گزارش سایت مجله هنرهای تجسمی؛ ۲۰ تیرماه در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران مجموعه آثاری از مهدی صالحی در نمایشگاه عکس «سنگ‌های سفید و قلب‌های ناآرام» به مناسبت بزرگداشت بیست و هفتمین سالگرد فاجعه نسل‌کشی سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین به نمایش درخواهد آمد.

در این نمایشگاه، ۵۰ تصویر منتخب از مراسم برگزار شده در بزرگداشت شهدای سربرنیتسا و نمادها و مکان‌های مرتبط با آن که در خلال سال‌های حضور در بوسنی و هرزگوین عکاسی شده به معرض نمایش گذاشته می شود و همچنین به صورت همزمان در کشور بوسنی و هرزگوین نیز با نمایش ۲۵ عکس برگزار خواهد شد.

مهدی صالحی متولد ۱۳۵۷ تهران است، وی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت بوده و به عنوان عکاس، گرافیست و کارشناس سینما دارای فعالیت فرهنگی -  هنری است. صالحی بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به عنوان کارشناس رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در کشور بوسنی و هرزگوین حضور داشته و در این مدت توانسته مجموعه عکس‌هایی از طبیعت و آداب و رسوم مردم بوسنی و هرزگوین تهیه نماید.

یکی از مجموعه عکس‌های تهیه شده در موضوع حادثه قتل عام مردم مسلمان سربرنیتسا و برنامه تشییع اجساد تازه یافت شده و حضور در راهپیمایی مارش میرا در کشور بوسنی می باشد و شامل تصاویری از جلوه های مختلف این مراسم و شکل و شمایل ظاهری و روند برنامه‌ها و جزئیات آن و نیز واکنش‌‌ها و احساسات هزاران انسان مصیبت زده و داغدار می‌‌باشد که هنوز پس از گذشت سال ها از این جنایت، نتوانستند آن را فراموش کنند.

آنچه الهام‌بخش انتخاب نام این نمایشگاه شده، غم و اندوه حاصل از دیدن این نسل‌کشی و مظلومیتی است که بر این ملت مسلمان رفته و نیز تداوم این مظلومیت و اینکه آنچه در این شهر به وفور قابل مشاهده است، فقط و فقط گورستان و قبرهای پوشیده از سنگ‌های سفیدی است که نشان دهنده مسلمان بودن صاحبان این قبور است.

این نمایشگاه روایتی عاشقانه از مادران، همسران و فرزندان درگذشتگانی است که خانواده آنان هنوز نتوانسته‌اند یاد عزیزان خود را فراموش کنند و هر سال با وجود سختی‌های طاقت‌فرسای مسیر صلح، برای حضور در این مراسم، گرمای سوزان و ناهمواری راه را به جان می‌خرند.

مراسم گشایش این رویداد ۲۰ تیرماه ساعت ۱۰ صبح با حضور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سایر مسئولین برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از ساعت ۱۰ تا ۱۹ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند. نمایشگاه تا ۲۱ تیرماه ادامه خواهد داشت.