«دفتر مشق» در گالری والی ورق می‌خورد

«دفتر مشق» در گالری والی ورق می‌خورد«دفتر مشق» در گالری والی ورق می‌خورد
  • شروع:جمعه 04 شهریور 1401
  • پایان:سه شنبه 15 شهریور 1401

به گزارش سایت مجله هنرهای تجسمی به نقل از ایلنا، «دفترمشق» عنوان نمایشگاه تجسمی گروهی است با همکاری گالری وصال شیرازی از چهارم تا پانزدهم شهریورماه در گالری والی برپا می‌شود. 

بهنام کامرانی نمایشگاه‌گردان نمایشگاه «دفترمشق» گفت: نمایشگاه دفتر مشق در یک بازده زمانی دوساله با حضور گروهی از شاگردانم در کلاس‌های آزاد هنر جدید شکل گرفت و هر یک از هنرمندان حاضر در نمایشگاه روی موضوع نمایشگاه براساس رسانه خودش کار کرد. 

او افزود: دفتر مشق قابلیت این را دارد که بسیار از مسائل از جمله آموزش و پرورش غلط، مسائل اجتماعی و موضوعاتی چون خاطرات شخصی و گاه خاطرات دردناک آموزشی را در آن مطرح کرد و در این مجموعه به نوعی می‌توانیم ویژگی‌های نسلی را بررسی کنیم. 

به گفته کامرانی، در این نمایشگاه آثاری از سمیرا البرز کوه، نازنین بهزادی، شیوه تبار، فائزه خان محمدی، مجتبی روحانی، رایحه سجادیان، نرگس فراهانی، بهروز مسلمی و فرشته همتی دیار جان در معرض دید علاقمندان قرار می‌گیرد. 

بهنام کامرانی در استیمنت این نمایشگاه نوشته است:

«همه ما در دفترهای مشقی که سرشار از خاطرات تلخ و شیرین است مشق نوشته‌ایم، جایی که کودکی را به بزرگسالی پیوند می‌دهد. از طرفی دفتر مشق و طراحی آن، بستری برای مطالعه‌ی مطالب و تصاویر یک نسل است. نسلی پر از امید و هراس، تخیل و تردید، پیروزی و رخوت. دفتر مشق آینه‌ای از تاریخ و گذار است. صفحاتی که حتی اگر سفید باشند پر از گفتنی‌ها و ناگفتنی هستند. در یک سو ما و در سویی دیگر والدین، معلم و مدرسه واقع شده اند. حسابها و علوم و دروس و خط خطی‌ها و نقاشی‌ها و خلاصه تجسم افکار را می‌توان در دفاتر مشق دید و بازیابی کرد. 

این نمایشگاه تلقی هنرمندانی را نشان می‌دهد که هر کدام با رسانه‌های متفاوت و با تاکید بر محتوای فردی و اجتماعی یا هر دو، این موضوع را نشان داده‌اند: سمیرا البرزکوه با تلقی تازه‌ای به نقاشی صفحات مشق پرداخته هم از جنبه‌ای واقع‌گرا هم از جنبه‌ای فرم‌گرا. نرگس فراهانی تورم و تغییر شکل صفحات مشق را به ماده‌ی سرامیک کشانده است. بهروز مسلمی مَثَلی کهنه و حوادث ناشی از آتش سوزی‌ها را با عکس دانش آموزان و دفترهای مشق پیوند داده است. فائزه خان محمّدی بر تصاویری علمی از مغز و رابطه‌اش بر دفاتر مشق تاکید کرده است. نازنین بهزادی با تاثیر از آثار فرانسیسکو گویا لایه‌هایی از عکس دفترها، سایه ها، طبیعت و حیوانات را در فضایی رازگونه بهم آمیخته است. رایحه سجادیان در نقاشی‌هایش کاغذ مچاله‌ی دفتری را در چشم اندازی غریب نشان می‌دهد، در حالی که با خطوطی از دوخت در هم پیچیده‌اند. فرشته همتی کلمات و تصاویر موجودات خیالی را در طراحی‌هایی تاثیر گذار بهم پیوند داده است. شیوا تبار برداشتی از خاطرات و چشم‌انداز را در ویدیوهایی بر روی دفترهای مشق پخش می‌کند. آثار مفهومی مجتبی روحانی بر تغییر شکل و کارکرد دفتر مشق و مداد با نگاهی شاعرانه و انتقادی تمرکز یافته است. 

علاقمندان می‌توانند براز بازدید از نمایشگاه «دفتر مشق» از چهارم تا پانزدهم شهریورماه ماه، روزهای یکشنبه تا پنچ‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۲۰ به گالری «والی» واقع در میدان ونک، خیابان خدامی، پلاک ۷۲ مراجعه کنند.