نمایشگاه گروهی نقاشی "انتزاع هندسی در نگاه معاصر" در نگارخانه ژاله

نمایشگاه گروهی نقاشی "انتزاع هندسی در نگاه معاصر" در نگارخانه ژالهنمایشگاه گروهی نقاشی "انتزاع هندسی در نگاه معاصر" در نگارخانه ژاله
  • شروع:جمعه 20 خرداد 1401
  • پایان:سه شنبه 31 خرداد 1401

به گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، نمایشگاه گروهی نقاشی "انتزاع هندسی در نگاه معاصر" در نگارخانه ژاله گشایش می یابد.

 در استیتمنت نمایشگاه آمده است: هندسه: هد [ هد/سَ سِ ] / (معرب،اِ ) و در عربی به فتح اول به معنی اندازه و شکل باشد(برهان). از اصول علوم ریاضی است و علمی است که در آن از احوال مقدارها و اندازه ها بحث شود.(از کشاف اصلاحات الفنون).

واژه هندسه برگردان واژه یونانی «گئومتریا» و به معنای  «اندازه گیری زمین» است.

در دوره گذار به مدرنیسم، بسیاری از مدرنیست ها و بعد تر هنرمندان معاصر ایران،با تکیه بر  نقوش هندسی و خطوط منظم در آثار خود بعنوان نمادی  از وحدانیت و یا فلسفه ویا صرفا بعنوان عنصری بصری به بیانی  انتزاعی و گاه مینیمالیستی رسیده اند.

انتزاع گرایی و دوری از طبیعت گرایی صرف و گرایش به فرمالیسم هنری در آثار این نقاشان قابل مشاهده است.

از ویژگی های اصلی آثار آنها می توان به پیوستگی آن با ریاضیات و هندسه و همچنین تمایل ذهن هنرمند به نظمی پنهان اشاره کرد.

این نمایشگاه با آثاری از : شیرین آزادی، مرتضی احمدوند، پوریا پرهیزکار، حسین تمجید، بهنام جلالی، هادی جمالی، جعفر روحبخش، مسعود عربشاهی، دانیال ملانوروزی، عاطفه محمدپور،محمود محمودی گشایش خواهد یافت.

آیین گشایش نمایشگاه روز جمعه، بیستم خردادماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۶ تا ۲۱، درگالری ژاله  واقع در خیابان سمیه، بعد از خیابان مفتح، بن بست پروانه، پلاک ۴ برگزار خواهد شد. علاقمندان برای بازدید می توانند از۲۰ تا ۳۱ خردادماه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ به گالری ژاله مراجعه کنند. گالری ژاله شنبه ها تعطیل است.