«چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» برای نخستین بار در گالری ثالث

«چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» برای نخستین بار در گالری ثالث«چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» برای نخستین بار در گالری ثالث
  • شروع:جمعه 30 اردیبهشت 1401
  • پایان:سه شنبه 10 خرداد 1401

 مجموعه «چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» دربرگیرنده ۱۲ نقاشی با تکنیک اکرولیک، رنگ روغن و مداد است و عنوان نمایشگاه وام گرفته از شعر شمس لنگرودی است.

مجموعه‌ای که سعید امکانی در فاصله سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ متأثر از وقایع اجتماعی و آثار ادبی خلق کرد و برای نخستین بار به نمایش در می‌آیند.

سعید امکانی درباره آثار این نمایشگاه می‌گوید: در تمام این سال‌ها مشغول نقاشی بودم و‌ایده‌های متعددی را اجرا کردم. هر کسی نقاشی‌هایم را ببیند متوجه می‌شود که هر یک از مجموعه‌های من حال و هوای خاص خودشان را دارند. مثلاً برخی از آثارم انتزاعی هستند و برخی واقع‌گرایانه. از این رو کسانی که مثلاً من را با مجموعه سران می‌شناسند در این نمایشگاه با مجموعه بسیار متفاوتی روبرو خواهند شد.

امکانی در بخشی از استیمنت این نمایشگاه نوشته است: «دیگران چیزی را می‌بینند که از کنار رفتن پوشش پنهان‌کننده میسر می‌شود. آنی که نور خورده و اندک التهابی را که باید، می‌بینند. تلاش نمی‌کنم برای آشکاری آنچه در من است و در خود می‌مانم. این همان اشتیاق پنهان کردن و هم آغوشی با خویش است»

در این نمایشگاه یک ویدئو آرت به کارگردانی وحید امکانی و آهنگ‌سازی علی انیسی و آواز ژیوار شیخ‌الاسلامی نیز به نمایش در می‌آید.

سعید امکانی جزو ۲۵ هنرمند انتخاب شده برای نمایش گروهی یک ماهه در موزه هنر چیانچیانو ایتالیا است. آثار او در گالری هنری توسکانی، ترمه ایتالیا و چین به نمایشگاه درآمده است.

سعید امکانی متولد ۱۳۵۵ تهران و دانش‌آموخته رشته نقاشی است. او تاکنون در بیش از ۵۰ نمایشگاه گروهی نقاشی‌هایش را به نمایش گذاشته است و پیش‌تر یک مجموعه شعر و کتاب کاریکاتور‌هایش را با عنوان باشلار (سرها) منتشر کرده است. برخی از طراحی‌ها و کاریکاتور‌های او در مطبوعات منتشر شده‌اند. نخستین نمایشگاه طراحی انفرادی او با عنوان سران در گالری گلستان برگزارشد و با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

«چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» از ۳۰ اردیبهشت تا ۱۰ خردادماه در گالری ثالث میزبان علاقه‌مندان است. این نمایشگاه در ایام برگزاری همه روزه از ۱۰ تا ۲۱ برپا خواهد بود.

گالری ثالث در خیابان کریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر شماره١۴٨ واقع شده است.