نمایشگاه مینیمالیسم و کانسپچوال آرت در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد

نمایشگاه مینیمالیسم و کانسپچوال آرت در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شدنمایشگاه مینیمالیسم و کانسپچوال آرت در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد
  • شروع:چهارشنبه 01 تیر 1401
  • پایان:یکشنبه 27 شهریور 1401

 به گزارش سایت مجله هنرهای تجسمی به نقل از سایت موزه هنرهای معاصر تهران؛ «مینیمالیسم و کانسپچوال آرت» نام نمایشگاه جدیدی است که این روزها در موزه هنرهای معاصر تهران در حال برگزاری است. این نمایشگاه که به بررسی دو جریان مینیمالیسم(کمینه‌گرایی) و کانسپچوال آرت(هنر مفهومی) می‌پردازد، آثاری از هنرمندان خارجی مانند مارسل دوشان را در معرض دید قرار داده است. در این نمایشگاه گروهی آثاری به نمایش گذاشته شده‌ است که به مدد اشکال هندسی سعی دارند تا هنری را که امر زیبایی‌شناسانه از آن تفکیک شده، در معرض دید مخاطب قرار دهند. آنچه شما به عنوان مخاطب از این نمایشگاه مشاهده می‌کنید، صرفا مفهوم است. مفهومی عاری از تاریخ، سیاست و دین که شما را به سمت دنیای جدیدی رهنمون می‌سازد.

نمایشگاه مینی‌مالیسم و کانسپچوال آرت، با هدف نمایش بخشی از گنجینه ارزشمند موزه هنرهای معاصر تهران به ارائه آثاری می‌پردازد که متعلق به دوران آغاز تا اوج این دو جریان در دهه‌های میانی قرن بیستم هستند. همچنین آثاری از هنرمندانی از مکاتب دیگر که بر شکل‌گیری هنر کانسپچوال تاثیر داشته یا از آن تاثیر گرفته‌اند در این نمایشگاه حاضر هستند. هدف این نمایشگاه پیروی از تقسیم بندی‌های مرسوم نیست بلکه قصد دارد با بازخوانی دو مفهوم جریان‌ساز در میانه قرن بیستم به تحلیلی از محتوای فکری و تاثیرات و میراث این دو جریان دست یابد.

هنر مینی‌مال ملاحظات زیبایی‌شناسی و تکنیکی هنر مدرن در تولید نقاشی و مجسمه را کنار گذاشت و به جای آن به فرایند تولید اثر با روش‌های صنعتی، تقلیل دادن فرم و شکل زیباشناسانه اثر، و اهمیت بخشیدن به فضا و فرایند پرداخت. هنر کانسپچوال در آغاز به طور کلی اهمیت اثر هنری در قالب شی‌ء را به چالش کشید و ایده را اصل ارجح در تولید هنر شمرد. اولویت بخشیدن به ایده به جای زیبایی‌شناسی مدرنیستی هنرمندان کانسپچوال را به سمت استفاده از روش‌ها و موادی سوق داد که سابقه و دلالت زیبایی شناسانه نداشتند. هنر کانسپچوال ریشه در تفکرات دادا و مارسل دوشان دارد. به همان نسبت تاثیرات آن بر هنرمندان نئودادا و پاپ و سایر جریانات هنری بعد از آن قابل ملاحظه است.

در نمایشگاه مینی‌مالیسم و هنر مفهومی آثار هنرمندانی از جمله؛ سل‌له‌ویت، جوزف کاسوت، جان بالدساری، اد راشا، یان دیبتس، دنیس اُپنهایم، برنار وُنه، شوساکو آراکاورا، مارسل دوشان، گیلبرت و جرج، دانلد جاد، رابرت اسمیتسون، میکله زازا، برند و هیلا بکر، گرفان الک، ژاکلین وینزور، تری اتکینسون و مایکل بالدوین، بورلی پپر، پیتر استرویکن، من ری، میشل آنجلو پیستولتو، رابرت موریس، مارسل بروتهرس، میشل استوارت، راجر ولش، دن فلاوین، کیت سونیر، اد راینهارد، اگنس مارتین، دیتر روث، کریستو و ژان کلود، فرانک استلا، گوردون ماتاکلارک، دنیل اسپوئری، به نمایش گذاشته شده است.

نمایشگاه مینی‌مالیسم(کمینه‌گرایی) و کانسپچوال‌آرت (هنرمفهومی) با ارائه بیش از ۱۲۰ اثر از ۳۴ هنرمند از روز اول تیر تا ۲۷ شهریورماه، همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در موزه هنرهای معاصر تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله در معرض دید علاقمندان خواهد بود.