نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی «جوهر جلی» در نگارخانه عالی

نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی «جوهر جلی» در نگارخانه عالینمایشگاه خوشنویسی و نقاشی «جوهر جلی» در نگارخانه عالی
  • شروع:دوشنبه 27 شهریور 1402
  • پایان:چهارشنبه 05 مهر 1402

آیین افتتاحیه نمایشگاه «جوهر جلی» به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و با همکاری حوزه هنری آذربایجان شرقی دوشنبه ۲۷ شهریور، با حضور علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری، محمد زرویی نصرآباد سرپرست مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، ناصر فیض مدیر دفتر حفظ و اشاعه زبان فارسی حوزه هنری، استاد مرتضی سرهنگی، روح‌الله متفکرآزاد نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی، علی اصغر شعردوست نماینده اسبق تبریز در مجلس شورای اسلامی، نوید ناصر رییس حوزه هنری آذربایجان شرقی، شلاله خشکنابی برادرزاده استاد شهریار، اسماعیل امینی، علی داودی و جمعی از علاقه‌مندان و هنردوستان در گالری استاد ابوالفضل عالی حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه، بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی هم برگزار شد. این مراسم با خیر مقدم کوتاه علی فروزانفر معاون‌ هنری حوزه هنری آغاز شد و در ادامه دکتر علی‌اصغر شعردوست نماینده اسبق تبریز در مجلس شورای اسلامی که پیشنهاد دهنده نامگذاری سالروز درگذشت استاد شهریار، به نام روز شعر و ادب فارسی است، به چگونگی پیشنهاد این روز پرداخت و گفت: شب استخاره گرفتم این که این پیشنهاد را مطرح کنم یا نه؟ مدت‌ها بود این موضوع ذهنم را درگیر کرده بود که چرا در تقویم ما روزی با عنوان شعر و ادب فارسی نیست؟ در حالی‌که ما روز موسیقی، سینما، کتاب و خیلی چیزهای دیگر داریم و روز شعر در تقویم ما خالی بود.

وی افزود: از سوی دیگر هر شاعری چه از قدما و چه معاصر انتخاب می‌کردیم، یک چرایی به دنبالش بود اما به بزرگی استاد شهریار، منتقدان منصف هم اذعان داشتند. بعد از استخاره، نامه نوشتم و بالاخره با فراز و نشیب‌های زیاد تصویب شدکه سالروز درگذشت استاد شهریار، روز شعر وادب فارسی نامیده شود.

شعردوست با اشاره به ساده زیستی استاد شهریار به نقل خاطراتی از وی پرداخت و گفت: در زمانی که آیت‌الله خامنه‌ای رئیس جمهور بودند، برای استاد شهریار سله می‌فرستند. آقای میرمحمدی از طرف وی نزد استاد شهریار می‌آیند و چک سله را تقدیم استاد می‌کند.

وی اظهارداشت: استاد شهریار با اینکه سقف خانه‌شان چکه می‌کرد، چک‌ را می‌گیرد و روی آن می‌نویسد: اهدایی از طرف شهریار برای کمک به جبهه‌های حق علیه باطل. این زندگیش بود که با حقوق بازنشستگی بانک اموراتش می‌گذشت. در حالیکه به عربی و فرانسه تسلط داشت و با بزرگان رفت و آمد داشت اما با این وجود، زندگی‌ای با ریاضت و انس با ائمه داشت.

نماینده اسبق تبریز ضمن قدردانی از حوزه هنری بابت برگزاری نمایشگاه «جوهر تجلی» گفت: مردم تبریز به استاد شهریار علاقه‌مند هستند. هر کس هنری دارد بخشی از هنرش را به استاد شهریار اختصاص داده است.

مدیر دفتر حفظ و اشاعه زبان فارسی حوزه هنری نیز در این آیین اظهارداشت: برای نامگذاری روز شعر و ادب فارسی، استاد شهریار شایسته‌ترین شخص است. شاعران بزرگی همچون سعدی، حافظ و فردوسی جایگاه خودشان را دارند اما در دوره معاصر استاد شهریار شاعر طراز روزگار است. چون نسبت به زبان فارسی و ترکی، جبهه‌گیری ندارد.

ناصر فیض گفت: شهریار در جایگاه خود شعر را به نحوه احسن گفته است، چه فارسی و چه ترکی. به دو زبان شاخص تسلط دارد و در قومیت‌های دیگر به جهت شعر فارسی مقبولیت زیاد دارد و مناسب‌ترین فرد است. قرن‌ها باید بگذرد تا شهریار را به عنوان شاعر طراز که در قله نشسته است، بشناسند.

وی افزود: وقتی نیما به شهریار پیشنهاد شعر نو نیمایی می‌دهد، شعر ای وای مادرم را به زبان فارسی و سهندیه را به زبان ترکی به سبک نیمایی می‌سراید. باید این را بپذیریم که شهریار بزرگترین شاعر معاصر بوده است. هیچ شاعری به اندازه استاد شهریار در کشورهای ترک زبان همسایه مورد استقبال قرار نگرفته است. عوام ترین مردم با شعر شهریار آشنا هستند. این افتخار است که در عصر حاضر سالروز درگذشت ایشان روز شعر ادب مشخص شد.

روح الله متفکرآزاد نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین بیان کرد: هر تمدنی که در تاریخ ماندگار شده است، حکمرانان آن برای علم و هنر احترام قائل بودند. حاکمان عاقل، هنر و علم را دوست داشتند و هنرمند و عالم را احترام می‌گذاشتند. نمونه‌اش در دوران صفویه که هنر اصیل جایگاه تمدنی دارد.

وی اظهارداشت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی، توجه رهبر معظم انقلاب به حوزه هنر و شعر خیلی تاثیر گذاشت. حوزه فرهنگ، کار فرهنگی می‌طلبد و توجه به این حوزه‌ها جوان ما را محافظت می‌کند. وظیفه ما در حکمرانی این است که هنر را قدر بدانیم. من تا حد خودم تلاش کردم در حوزه فرهنگ قدم بردارم. تلاش کردیم تا بالاخره تصویر مقبره الشعرای تبریز برای نخستین بار بر روی یک سند ملی پول(اسکناس) چاپ شود.

استاد میرحسین زنوزی خوشنویس تبریزی که ۶ تابلو خوشنویسی در این نمایشگاه دارد نیز در سخنانی ضمن اشاره به رویای صادقه آیت الله مرعشی درباره استاد شهریار، گفت: ما نمی‌توانیم کسی را بزرگ و کوچک کنیم، بزرگی و عزت را خدا می‌دهد، استاد شهریار بزرگ است.

شراره خشکنابی برادر زاده استاد شهریار نیز به نمایندگی از خانواده استاد شهریار نیز در این آیین اظهارداشت: هیچ کدام از فرزندان استاد در فضای مجازی فعالیت ندارند و من با هماهنگی خانواده در این فضا فعالیت می‌کنم. در فضای مجازی بعضی شعرهای جعلی از استاد منتشر می‌شود در حالی که تنها منبع مطمئن همان دیوان استاد است.

وی گفت: همچنین کتابی است با عنوان در خلوت شهریار که مرحوم بیوک نیک اندیش نوشتند و جدیدا کتاب صوتی‌اش هم به بازار آمده که صرفا خاطره سازی نویسنده و نگارنده است.

حسن ختام صحبت‌های برادرزاده استاد شهریار، خواندن غزل «مست آمدم ای پیر که مستانه بمیرم، مستانه در این گوشه میخانه بمیرم» بود.

بر اساس این گزارش، در نمایشگاه «جوهر جلی»، ۳۶ اثر خوشنویسی و چهار اثر نقاشی پرتره استاد شهریار به نمایش گذاشته شده است و علاقه‌مندان برای دیدن آثار این نمایشگاه می‌توانند  تا پنجم مهرماه روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۹ به گالری استاد عالی حوزه هنری مراجعه کنند.