روایت تاثیر و تعامل نقاشی بر سینما

روایت تاثیر و تعامل نقاشی بر سینماروایت تاثیر و تعامل نقاشی بر سینما
  • شروع:چهارشنبه 05 مهر 1402
  • پایان:یکشنبه 09 مهر 1402

به گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، روز چهارشنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۷ در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران در بخش ویژه یک هفته روز ملی سینما به بهانه تاثیر سینمای یاسوجیرو اوزو فیلم ساز نقاش سینمای جهان و اولین فیلم ساز اکسپریمنتال سینمای جهان در باب تاثیر نقاشی در سینمای این هنرمند بزرگ به تاثیر دو عنصر سینما و نقاشی و تاثیر رابطه دیالکتیک تصویر (نقاشی) و دیالوگ به شکل تخصصی صحبت خواهد شد.

 در این مراسم مهدی شادیزاده عکاس و مستند ساز درباره بدعت تصویر در سینما به شکل مجزا و مهمان مدعو بهداد نجفی اسدالهی  نقاش ، پژوهشگر و مدیرعامل موسسه هنری خوانش معاصر، درباره روند ارتباط این دو هنر یعنی سینما و نقاشی در سینمای امروز و در انتها به تاثیر این ارتباط در شکل تفکر سینماگر مولف صحبت خواهند کرد.

بهداد نجفی در این زمینه گفت: نقاشی به روش‌های گوناگونی بر هنر سینما تاثیر‌گذاشته است که از آن جمله می توان به ورود هنرمندان مولف نقاش به عرصه سینما، ساخت آثار سینمایی براساس بیوگرافی نقاشان بزرگ، بهره گیری از آثار نقاشی در انتقال مفاهیم و …نام برد. در این نشست نگاهی به انواع این تاثیر گذاری ها از دهه پنجاه میلادی تا به امروز خواهیم داشت.

وی افزود ارتباط بصری قاب تصاویر فیلم های یاسوجیرو اوزو و هنر نقاشی نیز از دیگر موضوعاتی است که به آن اشاره خواهد شد.

برنامه یک هفته با سینمای یاسوجیرو اوزو توسط جشنواره بین المللی عکس ۵ و در ادامه مراسم بزرگداشت روز ملی سینما از دوشنبه سوم تا یکشنبه نهم مهرماه در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد.

شرکت در این نشست ها برای همه علاقه مندان آزاد و رایگان می باشد.

عوامل جشنواره عبارتند از: لیلی گلستان عضو شورای سیاستگذاری، مهدی شادی‌زاده دبیر جشنواره و عضو شورای سیاستگذاری، بهداد نجفی اسدالهی عضو شورای سیاستگذاری، علیرضا شادی‌زاده عضو شورای سیاستگذاری، زهره حسنی مشاور هنری و طراح گرافیک، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه