برگزاری نمایشگاه «نگارگران» با ایجاد حس رقابت میان هنرمندان و هنرجویان

برگزاری نمایشگاه «نگارگران» با ایجاد حس رقابت میان هنرمندان و هنرجویانبرگزاری نمایشگاه «نگارگران» با ایجاد حس رقابت میان هنرمندان و هنرجویان
  • شروع:دوشنبه 05 اردیبهشت 1401
  • پایان:شنبه 17 اردیبهشت 1401

نمایشگاه گروهی«نگارگران» روز دوشنبه ۵ اردیبهشت ماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری انقلاب اسلامی افتتاح ‌شد.

امیرحسین آقا میری استاد نگارگری درباره این نمایشگاه گفت: مجموعه آثاری که ما در نمایشگاه نگارگران به نمایش گذاشتیم حاصل۱۰تا۱۲سال آموزش من برای هنرجویانی است که از ابتدا کار را شروع کرده‌اند.

او افزود: آثاری که در نمایشگاه مذکور در معرض دید عموم به نمایش گذاشته شد به دو بخش تقسیم می‌شوند. تعدادی از آنها آثار مشق از آثار قدما و اساتیدی چون رضا عباسی، استاد فرشچیان و محمدباقر آقامیری هستند و تعداد دیگر کارهایی خلاقانه به حساب می‌آیند که ذهنی ساخته شده‌اند. در واقع مشق کردن جزو واجبات آموزش است و نمی‌توان از نوآموزان نگارگری انتظار داشت که در ابتدای راهشان کارهای ذهنی بسازند اما افرادی که سالها مشق نگارگری کرده‌اند توانایی خلق کارهای ذهنی و خلاقانه را دارند. من همیشه به هنرجویانم می‌گویم ارزش آموزشی دیدن آثار قدما و اساتید در موزه‌ها بیشتر از ارزش آموزشی حضور در کلاس‌های نگارگری است.

امروز رقابتی بین هنرمندان وجود ندارد

این استاد نگارگری تاکید کرد: من از همه شاگردانم خواستم در برگزاری نمایشگاه نگارگران مشارکت کنند تا برای ادامه کارشان تشویق شوند. آنها با مشارکت در نمایشگاه مذکور و قرار گرفتن در یک فضای رقابتی انگیزه بیشتری برای تداوم کار در مسیر نگارگری پیدا می‌کنند البته تا چند سال قبل مسابقات و میادین ارزیابی متعددی با هدایای ارزشمند برای آثار هنری وجود داشت تا حس رقابت میان هنرمندان ایجاد شود اما متاسفانه امروز با کاهش میادین ارزیابی رقابتی بین هنرمندان وجود ندارد.

آقا میری بیان کرد: چند کار از من که بیشتر در زمینه قرآنی ساخته شده‌اند میان آثار هنرجویانم در نمایشگاه نگارگران به نمایش گذاشته شده است. برخی از این آثار پیام‌های سوره‌های عادیات، تکاثر و آیه ۱۴سوره نحل را به مخاطبانشان یادآور می‌شوند.

او ادامه داد: هنر نگارگری ما یک هنر عرفانی و اخلاقی است بنابراین آثاری که در نمایشگاه نگارگران به نمایش گذاشته می‌شوند با مضامین ارزشی خلق شده‌اند.

ترغیب مردم به خرید آثار هنری کار هر کسی نیست

این استاد نگارگری بیان کرد: حوزه هنری علاوه بر برگزاری نمایشگاه نگارگران تلاش می‌کند با تبلیغات اشخاصی از خارج از حوزه هنری را به خرید آثار هنرمندان ترغیب کند اما انجام این کار در جامعه امروز ما کار هر کسی نیست زیرا سرمایه گذاری در زمینه ترغیب مردم به خرید آثار هنری بسیار کم شده است.

آقامیری خاطرنشان کرد: آثار هنرجویانم را برای فروش می‌گذاریم و امیدواریم آثار آنها فروخته شود.

علاقه‌مندان می‌توانند از تاریخ ۱۷ اردیبهشت به بعد به طور مجازی نمایشگاه «نگارگران» را دنبال کنند.

نمایشگاه‌های مجازی توسط حوزه هنری دیجیتال برای تسهیل و دسترسی مخاطبان برای بازدید از نمایشگاه‌های حوزه هنری طراحی شده است. علاقمندان می توانند با اسکن QR کد زیر از گالری های مجازی حوزه هنری بازدید کنند.