قدرت‌الله عاقلی با «بیگانگی» در گالری اعتماد

قدرت‌الله عاقلی با «بیگانگی» در گالری اعتمادقدرت‌الله عاقلی با «بیگانگی» در گالری اعتماد
  • شروع:جمعه 21 مرداد 1401
  • پایان:یکشنبه 13 شهریور 1401

 «بیگانگی» عنوان نمایشگاهی است با ۱۵ مجسمه برنزی که این روزها در گالری اعتماد در حال برگزاری است. بیگانگی، بیست و هشتمین نمایشگاه مجسمه انفرادی قدرت‌الله اعتمادی است که طی سه سال اخیر خلق شده‌اند. عاقلی درباره چرایی انتخاب عنوان بیگانگی برای این مجموعه می‌گوید: من سال‌هاست که تمرکزم را بر روی مفهوم گذاشته‌ام و خود را هنرمندی مفهوم‌گرا می‌دانم و همواره از جهان پیرامونم‌ ایده خلق آثارم را می‌گیرم. در جهان امروز هر یک از آدم‌ها به نوعی تلاش می‌کنند از خود و هویت‌شان فاصله بگیرند و به نوعی دچار گونه‌ای از استحاله و بیگانگی از خود هستند و من در این مجموعه تلاش کرده‌ام به نوعی این بیگانگی را دست‌مایه خلق آثارم قرار دهم.

وی بیان کرد: مجسمه‌های این مجموعه برآمده از ساختار کلاسیک مجسمه‌سازی هستند و هر یک نیم تنه انسان هستند که بر روی این فیگور‌ها جزییاتی اضافه شده‌اند. هر یک از مجسمه‌های این مجموعه که در ابعاد ۹۰ در ۵۰ در ۳۰ خلق شده‌اند، سه تا پنج نسخه دارند.

این هنرمند در بخشی از استیمنت نمایشگاه نوشته است: عصر حاضر عصر سنت‌های فردیست. در این دوران هنرمند درک و باور‌های شخصی خود را از جهان پیرامون بیان می‌کند. به نظر می‌رسد که در حال حاضر جنبش‌های عمده از بین رفته‌اند و ما در عین بیگانگی در ارتباط با یکدیگر با هجوم درون مایه‌ها و روند‌های شخصی مواجه هستیم.

دیگر هیچ فلسفه زیباشناسی خاصی حکم فرما نیست. گویی مدرنیسم پایان یافته و جریان پست مدرن با نگاه انتقادی‌اش به مدرنیزم، بنا بر گفته منتقدان هنر‌های تجسمی؛ دیگر از مد افتاده باشد. دلمشغولی هنرمند معاصر، در جستجوی برقراری ارتباط با گروهی عظیم است. در پی این مسیر شیوه‌های فردی آن‌ها گاه به یکدیگر نزدیک و گاهی از هم فاصله می‌گیرد. در این میان برقراری ارتباط بین سبک‌های تاریخی با مفاهیم نو و خلاقانه، گرایش‌هایی را به وجود آورده که گامی نو در بیان سنت، روایت و خلاقیت محسوب می‌شود هر چند عناصر اخیر نسبت به گذشته به شکلی کاملاً متفاوت به کار گرفته شده‌اند. وقتی همه عناصر با یکدیگر جمع می‌شوند به تناسباتی دست می‌یابند که قدرت دارد تا روح بیننده را با هیجانات مختلف تحریک کند.

گاهی هنرمند معاصر در قالب منحصر به فردی به زیبایی کلاسیک اهمیت داده و آن را به مثابه یک ایدئولوژی در آثارش مورد استفاده قرار می‌دهد. گویی به یک قلمرو جاودانی به موازات زندگی این جهانی باور دارد و با فراخواندن آرامش باستان، بیگانگی ناهنجار مدرنیسم را به چالش می‌طلبد.

قدرت‌الله عاقلی متولد ۱۳۴۷ جلفا و دارای دیپلم نقاشی از هنرستان تجسمی پسران است. وی مؤسس و دبیر سایت جامع تخصصی و پژوهشی ایران مجسمه است. عاقلی در بیش از ۲۲۰ نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی از جمله؛ هلند، فرانسه، مراکش، انگیلس، ایتالیا، قطر، اتریش و آمریکا حضور داشته و آثار او به بینال‌های متعددی راه پیدا کرده است.

علاقمندان برای بازدید از «بیگانگی» می‌توانند تا یكشنبه ۱۳ شهریور، هر روز به جز دوشنبه‌ها از ساعت ۱۲ ﺗﺎ ۲۰ به آدرس ﻣﯿﺪان ﻫﻔﺖ ﺗﯿﺮ، ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻣﻔﺘﺢ ﺟﻨﻮﺑﻰ، ﺑﻦ‌ﺑﺴﺖ ﺷﯿﺮودى، ﭘﻼک ۲۵، گالری اعتماد مراجعه کنند.