نمایش آثار عکس محمود کلاری در گالری ایرانشهر

نمایش آثار عکس محمود کلاری در گالری ایرانشهرنمایش آثار عکس محمود کلاری در گالری ایرانشهر
  • شروع:جمعه 08 بهمن 1400
  • پایان:دوشنبه 18 بهمن 1400

نمایشگاه آثار محمود کلاری در گالری ایرانشهر از جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ شروع می شود.
محمود کلاری،عکاس، فیلمبردار و کارگردان
متولد ۱۳۳۰ ( ۱۹۵۱ ) درتهران
او در نوجوانی به عکاسی علاقمند شد و پس از دوره دبیرستان برای نشریات مختلف در ایران عکاسی می کرد، اولین نمایشگاه انفرادی از عکسهایش را در تالار عبید دانشگاه تهران با عنوان "دیدار با آدمهای اطرافمان" درسال ۱۳۵۶ بر پا کرد.
کلاری بعد از گذراندن یک دوره شناخت و تکنیک عکاسی حرفه ای درنیویورک به استخدام آژانس بین المللی عکس سیگما ( Sygma Photo news agency )درآمد و از آن زمان عکسهایش در اکثر نشریات معتبر جهان به چاپ رسید.
او طی این سالها در نمایشگاههای متعدد انفرادی و گروهی در ایران و سایر کشورها شرکت داشت که آخرین آن فروپاشی دیوار برلین سال۱۳۸۱ در خانه هنرمندان بود.
فیلمبرداری فیلم "جاده های سرد" درسال ۱۳۶۳ شروع فعالیت او در زمینه فیلمبرداری درسینمامحسوب می شود ، این فیلم جایزه بهترین فیلمبرداری از جشنواره فیلم فجر را برایش بهمراه داشت. کلاری در نزدیک به چهار دهه حضور پر بارش درسینما با فیلمسازان معتبری همچون
عباس کیارستمی، داریوش مهرجویی، علی حاتمی، ناصرتقوایی، مسعود کیمیایی، محسن مخملباف، رخشان بنی اعتماد ، بهمن فرمان آرا، ابراهیم حاتمی کیا، جعفرپناهی و اصغرفرهادی همکاری داشته است که پنج جایزه از جشنواره فیلم فجردرایران و جوایز متعدد دیگری از جشنواره های جهانی برایش بهمراه داشته است،
فیلم "ابرو افتاب"
‏ (Cloud and the rising sun )
اولین تجربه کارگردانی کلاری در سینما محسوب می‌شود که جایزه بهترین فیلم از جشنواره بین المللی ماردل پلاتا (۱۹۹۸) در کشور آرژانتین را بدست اورد.
او جوایز متعدد دیگری در داخل و خارج از کشور کسب کرده است که جایزه فستیوال هنر فیلمبرداری camerimage در سال ۲۰۱۳ برای فیلمبرداری جدایی از آن جمله است.
برای کلاری بزرگداشتها یی در کشور های مختلف جهان برگزار شده از جمله:
فستیوال سه قاره در نانت فرانسه (۲۰۰۰)
فستیوال فیلم فجر تهران (۲۰۰۹)
فستیوال راه ابریشم در دابلین ایرلند (۲۰۱۴)
انجمن فیلمبرداران سینمای فرانسه در پاریس(۲۰۱۶)
و موزه هنرهای مدرن نیویورک تحت عنوان چشم ایران (Eye of Iran) ۲۰۱۸