پادکست نقاشی ایوان آیوازوفسکی - "موج نهم"

پادکست نقاشی ایوان آیوازوفسکی - "موج نهم"

نقاشی ایوان آیوازوفسکی "موج نهم" امروزه در سراسر جهان به عنوان یک شاهکار بی نظیر شناخته می شود، این یکی از مشهورترین آثار هنرمند بزرگ ارمنی - روس است . این نقاش که در فئودوسیا به دنیا آمد و بیشتر عمر خود را در ساحل زندگی کرد، آنقدر عاشق دریا شد که آن را قهرمان اصلی کار خود کرد.

توصیف "موج نهم" آیوازوفسکی آنطور که به نظر می رسد چندان آسان نیست، زیرا این هنرمند توانست قبل از تحسین، تمام قدرت، قدرت، عظمت و زیبایی وصف ناپذیر عنصر دریا را به ظرافت منتقل کند.
در پیش‌زمینه این نقاشی چندین ملوان بازمانده از کشتی غرق شده در تلاش هستند تا بقایای دکل‌های کشتی شکسته را نگه دارند. آنها مستأصل هستند، اما با هم سعی می کنند در برابر موج عظیم و کف آلودی که قرار است به آنها برخورد کند، مقاومت کنند. آیا موفق خواهد شد؟ هیچکس نمیداند…

اگر نگوییم که تمام درام ترسناک طرح، امید بیننده به رستگاری و زندگی را سرکوب نمی کند، شرح نقاشی آیوازوفسکی "موج نهم" کامل نخواهدشد. هنرمند با خوش‌بینی تصویر را با رنگ‌های بسیار ظریف انتخاب و نقاشی کرده: پرتوهای ملایم طلوع خورشید، عبور از ابرها و رعد و برق‌های آب خروشان ، مسیری نورانی که در رنگ‌های مختلف رنگین کمان می‌درخشد.

این شاهکار زیبا می تواند مورد تحسین همه بازدیدکنندگان موزه دولتی روسیه قرار گیرد، جایی که امروزه نقاشی آیوازوفسکی در آن قرار دارد.