صداقت جباری + پادکست

صداقت جباری + پادکست

صداقت جباری در سال ۱۳۴۰ خورشیدی و در استان اردبیل دیده به جهان گشود. او علایق خود در زمینه‌های خوش‌نویسی و طراحی گرافیک را در مقطع کارشناسی دانشگاه تهران آغاز کرد. وی سپس در دانشگاه تربیت مدرس به ادامه‌ی تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد پرداخت. جباری پس از دریافت درجه‌ی دکترای خود در رشته‌ی پژوهش هنر و از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در این دانشگاه مشغول به تدریس شد. این هنرمند هم‌اکنون دارای درجه‌ی استادی از انجمن خوش‌نویسان ایران و همچنین عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است.

آثار این هنرمند برجسته در دوسالانه‌ها و نمایشگاه‌های متعددی به نمایش گذاشته شده و برنده‌ی جوایز بسیاری از جمله جایزه بزرگ و مدال طلا با اثر اسماء الحسنی از دوازدهمین دوسالانه‌ی جهانی در بنگلادش (سال ۲۰۰۶) شده است. از افتخارات دیگر وی می‌توان به کسب مقام اول در چهارمین مسابقه‌ی بین‌المللی خوش‌نویسی شیخ حمدالله استامبول ترکیه در سال ۱۹۹۸ اشاره نمود.

 جباری در اثارش تعهد به چارچوب هندسی کادر را جانشین تمام نظم‌هایی کرده که کوشیده از آنها بگریزد. در آثار این هنرمند مشترکات ظاهری زیادی با کتیبه‌های اسلامی‌به چشم می‌خورد اما نوع موازنه‌ و توزیع قوت و ضعف به آنچه در آن آثار دیده می‌شود شباهت اندکی دارد. صداقت جباری به عمد از وجاهت آهنگین «کتیبه» خروج کرده است.