گفتگو با عباس ناصری، کاریکاتور در کشور ما در حال درجا زدنِ کامل است

گفتگو با عباس ناصری، کاریکاتور در کشور ما در حال درجا زدنِ کامل استگفتگو با عباس ناصری، کاریکاتور در کشور ما در حال درجا زدنِ کامل است

عباس ناصری، مدیر سایت دوزبانه «کارتون مگ» اظهار می‌کند: حوزه کاریکاتور علاوه بر مشکلاتی که در سال‌های اخیر در حوزه مطبوعات به‌واسطه تعطیلی و مشکلات مالی مطبوعات با آن روبه‌رو بود، در دو سال شیوع کرونا به دلیل تعطیلی فعالیت‌های هنری با مشکلات عدیده و جدیدی روبه‌رو شد.

وی ادامه می‌دهد: بیشترین بیکاری هنرمندان کشور در بین کاریکاتوریست‌ها است و متأسفانه رفع مشکل هنرمندان به ویژه کاریکاتوریست‌ها در اولویت‌های دولت و متولیان امر نیست و قشر هنرمندی که در بحران کرونا از آن‌ها حمایت کمتری صورت گرفت یا بهتر است بگویم که هیچ حمایتی صورت نگرفت، کاریکاتوریست‌ها و کارتونیست‌ها بودند.

این کارتونیست تصریح می‌کند: کشور ما به دلیل تحریم‌ها برای شرکت در بسیاری از جشنواره‌های هنری خارج از کشور تحریم است و هنرمندان به ویژه کاریکاتوریست‌ها نمی‌توانند در این جشنواره‌ها شرکت کنند و حتی داوران جشنواره‌های کاریکاتور خارج از کشور، اگر ایرانی باشند و در داخل کشور زندگی کنند به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند هزینه داوری جشنواره خارج از کشور را دریافت کنند.

ناصری با بیان اینکه کمترین اختصاص ردیف و اعتبار بودجه دولت در حوزه فرهنگ و هنر بوده است، خاطرنشان می‌کند: به دلیل کمبود اعتبارات در حوزه فرهنگ و هنر جشنواره‌های کاریکاتور به ویژه جشنواره دوسالانه کاریکاتور سال‌ها است که در کشور برگزار نشده است.

وی می‌گوید: وقتی هنر در سبد خرید مردم کشور نیست توقع نداریم که مردم با دید تخصصی به هنر و کاریکاتور نگاه کنند، وقتی برخی مسئولین کشور نگاه فنی و تخصصی به حوزه کاریکاتور ندارند، از مردم نیز این انتظار وجود ندارد که به این هنر نگاه فنی داشته باشند، البته وقتی هنوز مردم کشور ما از مشاهده کاریکاتور لذت می‌برند جای امیدواری وجود دارد که می‌توان در ارتقای نگرش آن‌ها بر روی کاریکاتور فرهنگ‌سازی کرد.

این داور بین‌المللی جشنواره‌های کاریکاتور اظهار می‌کند: به دلیل حمایت نشدن و مشکلات فراوان در حوزه کاریکاتور، سال‌ها است فردی را در رشته کاریکاتور آموزش نداده‌ام زیرا معتقد هستم وقتی حمایتی از این قشر صورت نمی‌گیرد چرا یک نفر به جمع کاریکاتوریست‌های بیکار و دارای مشکلات مالی فراوان اضافه شود. امثال من اشتباه کردیم که به حوزه هنر و کاریکاتور وارد شدیم به همین جهت مجبوریم در این حرفه بمانیم، اما حداقل می‌توانیم این ظلم را در حق بقیه افراد انجام ندهیم و به آن‌ها آموزش هنر و کاریکاتور آموزش ندهیم.

مدیر سایت دوزبانه «کارتون مگ» تاکید می‌کند: کاریکاتور در کشور ما در سال‌های اخیر در حال درجا زدنِ کامل است، درصورتی‌که رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) توجه و تأکید ویژه‌ای بر رشد حوزه کاریکاتور داشته و دارند.

این کاریکاتوریست می‌گوید: آمدن فضای مجازی و گسترش آن در کشور باعث شده است که هر فرد به‌عنوان یک رسانه، اعتراض خود را به کاستی‌ها و مشکلات جامعه ارائه کند؛ این افزایشِ تعداد اعتراض‌ها و نقدها باعث شده است که کاریکاتور نتواند مانند گذشته موج گسترده‌ای از جامعه را تحت تأثیر قرار دهد و باعث رفع یک مشکل و معضل شود.

منبع: خبرگزاری ایمنا