گفتگو با عبدالحمید قدیریان هنرمند انقلاب سال ۱۴۰۱

گفتگو با عبدالحمید قدیریان هنرمند انقلاب سال ۱۴۰۱

عبدالحمید قدیریان شامگاه ۲۵ فروردین در ویژه‌ برنامه شب معرفی هنرمندان منتخب تجسمی، عکس و معماری به دلیل خلق تابلوی نقاشی دختران مکتب سیدالشهدا(ع) و واکنش سریع به شهادت دختران مدرسه سیدالشهدای افغانستان به عنوان یکی از چهره‌های هنر انقلاب معرفی شده بود که در شب ششم و آیین اختتامیه هشتمین دوره هفته هنر انقلاب اسلامی به عنوان چهره برتر سال هنر انقلاب ۱۴۰۰ معرفی و تجلیل شد.

قدیریان متولد ۱۳۳۹ در تهران است. او به دلیل علاقه‌اش به نقاشی در سال ۱۳۵۷ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. قدیریان از سال ۱۳۶۰ به عنوان نقاش فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرد و پس از آن در سال ۱۳۶۵ فعالیت سینمایی خود را در کسوت گریمور با فیلم گذرگاه آغاز کرد.

وی سال ۱۳۶۶ با فیلم هراس در عرصه طراحی صحنه و لباس نیز مشغول به کار شد. قدیریان در طول فعالیت هنری خود جوایز متعددی را از جشنواره‌های مختلف دریافت کرد که از جمله آنها می‌توان به سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار طراحی دکور و لباس فیلم مریم مقدس(س) در نوزدهمین جشنواره فیلم فجر، تندیس حافظ جشن سینمایی دنیای تصویر برای طراحی دکور و لباس فیلم ارتفاع پست، تندیس و دیپلم افتخار برای طراحی لباس فیلم مریم مقدس(س) در چهارمین جشنواره سیما اشاره کرد. قدیریان دارای مدرک درجه یک هنری از وزارت ارشاد اسلامی است.

آثار ارزشمند قدیریان همچون مجموعه نقاشی‌هایش با عنوان آسمان حسین و تابلو نقاشی شب قدر مورد استقبال مردم، هنرمندان و منتقدان قرار داشته است.