گفتگو با استاد مسعود نجابتی دبیر هنری جشنواره ملی گرافیک " دقیقه ی ۵۵ "

گفتگو با استاد مسعود نجابتی دبیر هنری جشنواره ملی گرافیک " دقیقه ی ۵۵ "گفتگو با استاد مسعود نجابتی دبیر هنری جشنواره ملی گرافیک " دقیقه ی ۵۵ "

استاد مسعود نجابتی ، طراح و گرافیست بنام معاصر و دبیر هنری جشنواره ملی گرافیک " دقیقه ی ۵۵ " گفت : در جنگ ها معمولا حوادث و وقایعی روی می دهند که روح و روان انسان را می لرزاند ، بطوریکه هر انسان آزاده ای در برابر آن عکس العمل نشان می دهد . یکی از این وقایع بسیار نادر و در عین حال تکان دهنده ، بمباران ورزشکاران دو تیم فوتبال ایلام و شهرستان چوار در سال ۱۳۶۵ است که توسط هواپیماهای رژیم بعث ، حادثه ای رقم خورد که در تاریخ جنگ ها بی نظیر است .
نجابتی در ادامه گفت : من تا چندی ییش نسبت به این حادثه اطلاعی نداشتم ، اما از زمانی که از طریق دوستان حوزه هنری ایلام در جریان این موضوع قرار گرفتم ، نسبت به آن احساس تعهد کردم .
این طراح و چهره ی نامدار بین المللی در عرصه ی گرافیک اظهار کرد : طی دوران هشت ساله ی جنگ تحمیلی در مورد این واقعه ی مهم ، کار مهم و اقدام موثری صورت نگرفته است . وقتی ما موضوع را بررسی می کنیم ، به خوبی درمی یابیم که ایلام با داشتن ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق یعنی دارای بیشترین مرز با این کشور ، و قطعا با داشتن چنین مرزی ، وقایع بسیار خاصی در این عرصه اتفاق افتاده که از نظر ما هنرمندان تا کنون مغفول مانده ست .
دبیر هنری جشنواره " دقیقه ی ۵۵" در ادامه افزود : با توجه به کنوانسیون های جهانی ، معمولا ورزش و مکان های ورزشی در جنگ و درگیری بین کشورها ، نباید مورد تعرض طرفین قرار گیرند ، اما با وجود چنین قوانینی ، رژیم بعث در ایلام ، مرتکب جنایتی شد که وجدان جامعه ی بشری را به عکس العمل در برابر این اتفاق فرا می خواند . بنابراین و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص این موضوع ، ما به عنوان هنرمند ، در قبال چنین حادثه ای تعهد داریم و نسبت به بازتاب آن فراروی چشم جهانیان اقدام به برگزاری این جشنواره کرده ایم .
نجابتی در ادامه گفت : بر این اساس با دعوت از طراحان گرافیک حرفە ای از سراسر کشور ، در روزهای ۲۱ تا ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ به ایلام ، شاهد خلق آثاری خواهیم بود که در آن هنرمندان ، به ابعاد مختلف این واقعه در قالب هنر گرافیک خواهند پرداخت .
استاد نجابتی افزود : پس از خلق آثار توسط هنرمندان گرافیست ، هیئت داوران در آیین اختتامیه این جشنواره ،سه اثر برگزیده را انتخاب و معرفی می کنند که به نفر اول مدال طلای ویژه این جشنوره همراه با لوح تقدیر و جایزه نقدی ، به نفر دوم مدال نقره ، لوح تقدیر و جایزه نقدی ، و به نفر سوم مدال برنز، لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق خواهد گرفت .
دبیر جشنواره ملی گرافیک " دقیقه ۵۵" در ادامه گفت : البته به هر یک از گرافیست های دعوت شده به جشنواره که به نوعی هر یک از آنان جزء بهترین ها در استان خود هستند ، مبلغ بیست میلیون ریال به منظور خلق اثر همراه با لوح سپاس هدیه خواهیم داد .

این آثار در نهایت در قالب یک مجموعه نمایشگاهی درجام جهانی ۲۰۲۲ در دوحه قطر به نمایش گذاشته می شوند تا جهانیان دریابند که در دوران جنگ هشت ساله ، چه ظلم و ستم هایی بر مردم این دیار رفته است . وی در انتها افزود : جا دارد که از کلیه سازمان ها و ادارات استان از جمله استانداری ایلام که در برگزاری این جشنواره ی ملی همکاران ما را در دبیرخانه یاری کرده اند سپاسگزاری کنم