۲۰۲۴؛ سال ظهور خلاقیت با هوش مصنوعی

۲۰۲۴؛ سال ظهور خلاقیت با هوش مصنوعی۲۰۲۴؛ سال ظهور خلاقیت با هوش مصنوعی

سال ۲۰۲۴، طراحی بزرگترین دگرگونی خود را تجربه خواهد کرد. هوش مصنوعی که در سال پیش توجه جهانیان را به خود جلب کرد، در سال جاری به طور کامل در دنیای ما ادغام خواهد شد. با وجود نگرانی‌هایی مانند سوگیری و جعل‌های عمیق که باید به‌عنوان یک جامعه به آن‌ها بپردازیم، انکار قدرت و امکانات بی‌حدوحصر هوش مصنوعی غیرممکن است. هوش مصنوعی در حال تغییر ماهیت و نحوه خلق آثار ما است.

تعامل انسان و ماشین با طراحی دگرگون خواهد شد

با ظهور هوش مصنوعی، طراحان باید نحوه تعامل انسان با محصولات هوشمند و دارای قابلیت‌های پیشرفته را بازتعریف کنند. ما از چت‌بات‌های ابتدایی فراتر رفته و شاهد رابط‌های کاربری چندوجهی و بلادرنگ پیچیده‌تر مانند tldraw یا Krea AI خواهیم بود. طراحان با یافتن فرصت‌هایی در تقاطع طراحی برای انسان و کسب‌وکار، باید نحوه تعامل ما با فناوری را دوباره شکل دهند.

ساخت آثار با هوش مصنوعی، فرصتی بی نظیر و چالش‌برانگیز است

از سوی دیگر، هوش مصنوعی تولیدی، نحوه خلق آثار را دگرگون می‌کند و جریان‌های کاری و هویت‌های شخصی را به چالش می‌کشد. طراحان باید با اتکا به هوش مصنوعی، توانایی خود را در تعریف دقیق «آنچه باید ساخته شود و چرایی آن» تقویت کنند.

با وجود دموکراتیک‌ترشدن ابزارهای طراحی، طراحان در موقعیتی ایده‌آل برای تبدیل‌شدن به مدیران هنری و سرپرستان هوش مصنوعی قرار دارند. همانطور که در «دفترچه راهنمای هوش مصنوعی برای تیم‌های طراحی» تأکید شده، افراد خلاق در تمامی تیم‌های طراحی به بازآموزی و تجهیز مجدد نیاز خواهند داشت.

مهارت‌های جدید برای عصری نو

با حرکت به سمت رابط‌های کاربری قابل‌دسترس‌تر مانند رابط کاربری جدید Midjourney، به نظر می‌رسد که فرایند دستوردادن به هوش مصنوعی آسان‌تر خواهد شد. بااین‌حال، این مهارت ظاهراً ساده، عمق و دشواری‌های خاص خود را دارد و طراحان باید برای ترجمه دیدگاه خود به واقعیت آن را به طور کامل یاد بگیرند.

دستوردادن به زبان هوش مصنوعی، جایگزینی برای درک عمیق چرایی کار ما، تبدیل فرصت‌ها به دیدگاه و خلق آنها نیست. هوش مصنوعی مولد به تمام این مراحل کمک خواهد کرد، اما جایگزین اهمیت خلاقیت پشت آن نخواهد شد.

در همین حال، صنعت طراحی شروع به بازتعریف انتظارات، نقش‌ها و مسئولیت‌های طراحان خواهد کرد. دیگر زمان فرضیه‌پردازی نیست، بلکه رهبران و تیم‌ها باید برای خلق و آفرینش به روش‌های نوین، گام‌های عملی بردارند.

سال ظهور خلاقیت با هوش مصنوعی

این تحولات اساسی، دنیایی سرشار از خلاقیت را به ارمغان می‌آورند و سال ۲۰۲۴ را به سال شکوفایی خلاقیت با هوش مصنوعی تبدیل می‌کنند. هوش مصنوعی مانند یک مداد جادویی، به طراحان قدرت می‌دهد تا چیزهایی خلق کنند که قبلاً حتی تصور آنها هم غیرممکن بود.

این تحولات، موانع موجود را از بین برده و نحوه تعریف هویت و نقش خود در خلق آثار را دگرگون خواهد کرد. افراد بیشتری به خلق و آفرینش خواهند پرداخت و طراحان، چیزهایی خلق خواهند کرد که حتی تصورش را هم نمی‌کردند. زمان آن رسیده است که خود را بازآفرینی کنیم.

منبع