اثر «عشق در سطل آشغال است» بنکسی حدود ۲۲ میلیون یورو به فروش رفت

اثر «عشق در سطل آشغال است» بنکسی حدود ۲۲ میلیون یورو به فروش رفتاثر «عشق در سطل آشغال است» بنکسی حدود ۲۲ میلیون یورو به فروش رفت

یشتر اثر هنری این هنرمند انگلیسی با عنوان «عشق در سطل زباله است» در حراجی ساتبیز لندن، حدود ۴-۶ میلیون پوند تخمین قیمت خورده بود. اما حالا با قیمت ۱۸.۵ میلیون پوند معادل ۲۱.۸ میلیون یورو به فروش رفت. این عدد رکوردی برای آثار این هنرمند ناشناس محسوب می‌شود.

این نقاشی در واقع همان تابلو نقاشی «دخترک و بادکنک» است که سه سال پیش در یک حراجی به قیمت ۱ میلیون پوند به فروش رفته بود با این حال پس از پایان حراجی، این نقاشی ناگهان رشته رشته شد. بنکسی بعد از حراجی فاش کرد که یک دستگاه خردکن در قاب اثر قبلی خود جاسازی کرده بود و اثر بلافاصله پس از پایان حراجی شروع به خرد شدن کرد.

حراج‌خانه ساتبیز لحظۀ نابودی این اثر را «دیدنی‌ترین اتفاق هنری قرن ۲۱» توصیف و اعلام کرده بود: «این رویداد را باید در فهرست میراث هنر ضدجریان قرار داد؛ یک جنبش هنری که با مکتب دادا و مارسل دوشان، هنرمند فرانسوی آغاز شد.»

خریدار گمنام‌ اروپایی این اثر پس از سه سال تصمیم گرفته این کار هنری را با عنوانی جدید در حراجی به فروش برساند. این اثر همانطور که خریدار آن درخواست کرده بود متشکل از یک بوم نیمه خرد شده در یک قاب تزئینی است که یک تصویر اسپری شده از دختری را به نمایش گذاشته که به دنبال بادکنک قرمزی به شکل قلب است. نیمی از بوم که توسط دستگاه خردکن اثر نقاشی را تکه تکه کرده بود، از اثر جدید آویزان شده بود.

ثر «دختری با بادکنک» ابتدا روی دیواری در شرق لندن چسبانده شد و در ادامه به صورت بی‌وقفه تکثیر و به یکی از شناخته‌شده‌ترین تصاویر این هنرمند ناشناس بدل شد.

در ماه مارس نقاشی دیواری بنکسی برای تجلیل از کادر درمان و کسانی که در حوزه بهداشت بریتانیا فعال هستند که ابتدا روی دیوار بیمارستان نقاشی کرده بود به مبلغ ۱۹.۸ میلیون یورو در یک حراجی به فروش رفته بود. حالا اثر «عشق در سطل آشغال است» با عدد ۲۱.۸ میلیون یورو به گران‌ترین اثر هنری بنکسی تبدیل شده است.