هنرمند ایرانی، طراح نماد جام جهانی قطر

هنرمند ایرانی، طراح نماد جام جهانی قطر

لعیب در عربی به معنای بازیکن فوق العاده ماهر است.او همه را تشویق می‌کند که به خود به عنوان «اکنون همه چیز» باور داشته باشند. او شادی فوتبال را برای همه به ارمغان خواهد آورد.خالد علی المولوی، معاون مدیر کل مسابقات، گفت: «خوشحالیم که لعیب را به عنوان نماد رسمی اولین جام جهانی فوتبال در خاورمیانه و کشورهای عربی معرفی کنیم.ما مطمئن هستیم که طرفداران در همه جای دنیا این شخصیت سرگرم کننده و بازیگوش را دوست خواهند داشت. المولوی افزود: لعیب نقش حیاتی ایفا خواهد کرد زیرا ما طرفداران پیر و جوان را در تجربه جام جهانی فوتبال قطر درگیر می کنیم.لعیب از دنیای موازی (متاورس) می‌آید که در آن نمادهای گوناگون مسابقات زندگی می کنند. دنیایی است که ایده ها و خلاقیت ها اساس شخصیت هایی است که در ذهن همه زندگی می کنند.کارشناسان می گویند این نماد تمام داشته های فرهنگی، لباس محلی، رسم الخط، رنگ پرچم و خلاصه همه چیز قطر را در خود جای داده است.

طراح این مسکات سیدحسین اجاقی،هنرمند ایرانی است.سایر آثار طراحی کاراکتر این هنرمند پیش از این در بخش گالری سایت هنرهای تجسمی منتشر شده است.

شامگاه گذشته جمعه ۱۲ فرودین ماه همزمان با مراسم قرعه‌کشی تیم‌های حاضر در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ از مَسکات این دوره از جام جهانی نیز رونمایی شد و اما نکته جالب توجه در این میان این است که حسین اجاقی طراح شخصیت و تصویرساز ایرانی طراحی مَسکات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را برعهده داشته است.

مَسکات (Mascot) در واقع یک شخصیت طراحی شده است که می‌تواند معرف یک برند یا یک رویداد باشد و در رویداد بزرگی مانند جام جهانی فوتبال هم در هر دوره‌ای کشور میزبان سعی دارد با معرفی نمادی از کشور خود، شخصیت نوستالژیک برای جهانیان خلق کند.

مسکات جام جهانی ۲۰۲۲ لائیب (La’eeb) نام دارد و باتوجه به اینکه کشور قطر میزبان این دوره از جام جهانی فوتبال است، در طراحی این شخصیت از لباس عربی الهام گرفته شده است و پارچه سفید آن معرف چفیه سفید و عقالی است که مردان عرب به سر خود می‌بندند و با رنگی که در پرچم کشور قطر وجود دارد المان‌هایی از جام جهانی فوتبال و نقوش هنری روی آن دیده می‌شود.

«سید حسین اجاقی» طراحی و نقاشی را به صورت آکادمیک از سال ٨۴ شروع کرد و از سال ٩٠ بطور تخصصی وارد حوزه طراحی شخصیت و نقاشی دیجیتال شد. او در چندین پروژه ی انیمیشن سریالی و سینمایی در زمینه طراحی کاراکتر و فضا، استوری برد و تصویرسازی همکاری داشته است. همچنین طراحی و اجرای دو جلد کتاب مصور (کمیک استریپ) با موضوع جنگ و طراحی مجموعه هاى استیکر براى چند برنامه پیامرسان فارسى از دیگر فعالیت هاى اوست.