نقش و ظرفیت کتیبه و پرچم در انتقال پیام اربعین

نقش و ظرفیت کتیبه و پرچم در انتقال پیام اربعیننقش و ظرفیت کتیبه و پرچم در انتقال پیام اربعین

دبیر بخش پرچم و کتیبه چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی گفت: کسی که این مسیر را یکبار تجربه کرده باشد می‌تواند گواهی دهد که یکی از پرکاربردترین رسانه‌هایی که مردم در اربعین با آن علایق خود را فریاد می‌زنند پرچم و کتیبه است.

 به گزارش سایت مجله هنرهای تجسمی به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، علی حیاتی دبیر بخش پرچم و کتیبه چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی در گفتگو با ستادخبری این سوگواره درباره نقش و ظرفیت کتیبه و پرچم در انتقال پیام اربعین گفت: یکی از رسانه های پرکاربرد و بسیار موثر در سطح جهان کتیبه‌ها و پرچم‌ها هستند که در فضاهای مختلفی از جمله اربعین مورد استفاده قرار می‌گیرد تا علاقه و اعتقادات افراد را بروز ‌دهد.

وی اظهار کرد: اگر بخواهیم به کاربرد کتیبه و پرچم در اربعین هم بپردازیم باید به این نکته اشاره کنیم که ما در اربعین هم به نوعی تجمعی از کتیبه‌ها و پرچم‌ها داریم و کسی که این مسیر را یکبار تجربه کرده باشد می‌تواند گواهی دهد که یکی از پرکاربردترین رسانه‌هایی که مردم در اربعین با آن علایق خود را فریاد می‌زنند پرچم و کتیبه است.

دبیر بخش پرچم و کتیبه چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی افزود: اکثر زائران اربعین با پرچم‌هایی در رنگ‌ها و اذکار مختلف دیده می‌شوند که نقش رسانه را دارد و علاقه افراد به امام حسین (ع) یا قمر بنی هاشم و اذکار خاص را نشان می‌دهد.

وی درباره موضوع بخش کتیبه و پرچم در چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی تشریح کرد: موضوع اربعین حسینی، موکب‌ها و زائران و پرچم‌ها با رویکرد و هدف سهیم شدن در تجمع میلیونی افراد در اربعین حسینی انتخاب شد. در این بخش خواستیم تا کسانی که میخواهند در حوزه پرچم و کتیبه کار کنند بتوانند در محل تجمعی که افراد با میلیون‌ها پرچم به آن راهپیمایی و همایش بزرگ می‌آورند سهم داشته باشد.

حیاتی با تأکید بر اینکه پرچم‌ها از مهمترین رسانه‌های اربعین حسینی هستند گفت: از آنجاکه در اربعین پا به هر موکبی که گذاشته می‌شود پرچم و کتیبه‌های زیادی وجود دارد، زمینه برای طراحی این رسانه هم زیاد است.

وی درباره پتانسیل و ظرفیت پرچم و کتیبه بیان کرد: بخش کتیبه و پرچم از بخش‌های بینابینی است یعنی در طراحی آن هنرهای زیادی دخیل هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله آن هنر خوشنویسی، گرافیک، تایپو گرافی، هنر چاپ، هنر سنتی و تزئینات سنتی، هنر دوخت، هنر تذهیب و نگارگری است.

دبیر بخش کتیبه و پرچم چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی با بیان اینکه کتیبه و پرچم هنر طراحی چاپ پارچه را نیز در خود دارد اظهار کرد: اکثر کتیبه‌ها و پرچم‌هایی که می‌بینیم با چاپ سیلک آماده شده‌اند که یک هنر کاملاً دستی است و برخی دیگر با  چاپ دیجیتال یا هنر گلدوزی و تکه دوزی هستند که همین امر نشانگر این است که طراحی کتیبه و پرچم می‌تواند مجموعه‌ای از هنرها را در خود درگیر کند.