وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:تاکید بر خرید آثار جشنواره توسط وزارت فرهنگ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:تاکید بر خرید آثار جشنواره توسط وزارت فرهنگوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:تاکید بر خرید آثار جشنواره توسط وزارت فرهنگ

بعدازظهر دیروز یکشنبه در حاشیه بازدید از چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی با تشریح روند بازدید از این رویداد بزرگ هنری، اظهارداشت: خوشبختانه در نوع، حجم و تعداد آثار ارائه شده در این دوره جشنواره شاهد رشد کمی و کیفی آثار هستیم که مورد استقبال چشمگیر مخاطبان قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های مهم ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم، توجه ویژه به هنرهای تجسمی بود ، گفت: در این راستا نشست جمعی و فردی با بزرگان و پیشکسوتان حوزه هنرهای تجسمی در تهران و شهرستان ها برگزار کردیم در این دیدارها که آخرین بار با اعضای دبیرخانه و ستاد برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر انجام شد تلاش کردم ضمن گفتگو با آنها از نزدیک در جریان امور، همچنین مسائل و مشکلات و درخواست این عزیزان قرار بگیرم.

رئیس شورای هنر با بیان اینکه با توجه به تاکیدات قبلی قرار براین بود که امسال در آثار و کارهای ارائه شده از لحاظ کمی و کیفی شاهد رشد و ارتقا باشیم تا در عین حال کارها متضمن گزاره های اصلی که احساس در هنر متعهد در این بخش مشاهده شود، تصریح کرد: خوشبختانه در این دوره جشنواره هنرهای تجسمی در آثار ارائه شده مقوله هایی مانند امید، ایثار، توجه به مسایل عمومی و اجتماعی کشور در این فرصت هنرمندان کارهای خوب که دارای ارزش هنری بالا است ارائه کرده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود « حمایت از اقتصاد هنر» را از مهمترین اهداف وزارت فرهنگ در این دوره جشنواره هنرهای تجسمی عنوان کرد و گفت: تلاش ما این است تا در مجموع دستگاه ها، معاونت ها و بخش های مختلف زنجیره ای از حوزه تولید تا عرضه را تشکیل دهیم به این منظور در عرصه داخلی و خارج کشور با جدیت از توسعه اقتصاد هنر پشتیبانی و حمایت خواهیم کرد.

به گفته اسماعیلی، معرفی هرچه بیشتر هنر هنرمندان ایرانی به دیگران به گونه ای که درکنار زحمات و اجر معنوی که از فعالیت ها حاصل می شود؛ فضای اقتصادی و معیشتی هم برای آنها فراهم گردد تا گشایش بهتر و بیشتری را در زندگی هنرمندان شاهد باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر فروش آثار همزمان با برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی، گفت: اینجا محل برگزاری جشنواره است و فروش آثار نداریم اما پس از جشنواره علاقه مندان و مخاطبان می توانند آثار مدنظر خود را با هماهنگی با هنرمندان خریداری کنند.

اسماعیلی در ادامه درباره معرفی آثار هنرهای تجسمی هنرمندان ایرانی به خارج از کشور هم ، گفت: در حال حاضر۸۰ رایزنی فرهنگی در خارج کشور داریم که ظرفیت بزرگی است که در دوره جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان تکلیف اصلی از آنها خواسته ام  به این حوزه نه به صورت جانبی، نمایشی و تزیینی بلکه معرفی آثار هنرمندان ایرانی به جهانیان را در برنامه های اصلی و کار مهم و هدف اصلی خودشان قرار دهند از این رو تاکید شده که معاونت امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هر دو تلاش کنند در حوزه منطقه جغرافیای فارسی زبان ها و دیگران که این آثار مورد استقبال هستند را فراهم کنیم.

اسماعیلی در عین حال گفت: در داخل کشور هم باید این فضا تقویت شود از این رو در حین بازدید به معاونت توسعه مدیریت و منابع تاکید کردم بودجه خوبی برای خرید آثار ارایه شده در این نمایشگاه و جشنواره پس از تعیین ارزش هنری آثار در نظر گرفته شده ، خودمان پیش قدم خرید  شویم تا این موضوع را به صورت فرهنگ در کشور رایج کنیم که مجموعه دستگاه های اداری، دولتی و حاکمیتی یکی از سر فصل های اصلی آنها خرید آثار هنری برجسته فاخر باشد.

عضو کابینه دولت سیزدهم در عین حال تاکید کرد: موضوع خرید آثار هنری توسط مجموعه دستگاه های اداری، دولتی و حاکمیتی را نیز در سطح دولت پیگیری خواهم کرد.

اسماعیلی در ادامه در پاسخ به خبرنگاری درباره متفاوت بودن آثار گفت: حتما آثار ارائه شده جشنواره در یک سطح نیست اگر اینطور بود که داوری، انتخاب و رقابت به وجود نمی آمد از این رو این تفاوت های آثار ارائه شده است که جشنواره ها را ایجاد می کند. به گفته وی ، قطعا تشخیص اینگونه تفاوت ها کار اهالی هنر است لذا از همکاران و اساتید هنرهای تجسمی دریافت کردم که در ایندوره جشنواره شاهد یک ارتقا و رشد خوبی در آثار ارائه شده هستیم.

رئیس شورای هنر درادامه و بخش دیگری از سخنان خود، کار هنرمندان را ذوقی و دلی توصیف کرد که در برهه ای کار و اثر فاخر تولید و مدتی هم تولید نمی کنند لذا این نیست که مانند یک پیمانکار ده ها محصول تولید کنند چراکه گاهی یک هنرمند یک فیلم ساز و هنرمند برجسته اثری تولید می کند و گاهی هم برای مدتی تولید ندارد.

به گفته وی، خوشبختانه امروز آثار بسیار برجسته ای از بزرگان و آثار جدیدی از جوانان را دراین دوره جشنواره شاهد هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه معتقدیم جشنواره برای یک عده خاص نیست، تصریح کرد: فلسفه جشنواره این است که همگان به ویژه افراد  جدید وارد عرصه شده و حضور و مشارکت کنند تا بدرخشند.

 اسماعیلی ادامه داد: اگر امروز تعداد زیادی از جوانان با تولید آثار هنری وارد این دوره جشنواره هنرهای تجسمی شده اند این باعث خوشبختی است لذا در عین احترام خاصی که به اساتید این حوزه قائل هستیم دست یاری به سوی آنها دراز می کنیم و هرآنچه که در دست ما باشد حمایت و فراهم خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: نباید سوالی مطرح و اظهار نظری کرد که جوانان وارد شده در این عرصه نا امید و روحیه آنها تضعیف شود چراکه آنها مایه امیدواری ما به آینده فرهنگ و هنر هستند؛ انشاالله حضور و درخشش آنها در کنار اساتید حوزه فرهنگ و هنر را پررونق و پررنگ خواهد کرد.

در این بازدید یکساعته اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حسین نیرومند مشاور هنری و سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی نورعلیشاهی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دکتر محمد مهدی اسماعیلی را همراهی کردند.

چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر یک نگاه

چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در شش بخش‌: ۱ ـ طوبای زرین (مسابقه هنرهای تجسمی) و بخش ایثار و فداکاری، ۲ ـ بخش تجسم هنر (استان‌ها)، ۳ ـ بخش نظامی گنجوی ۴ـ بخش کیوریتوریال در قالب پروژه «کاتب»، ۵ ـ بخش مقالات و بخش مفاخر برگزار می‌شود و بازدید از آن از ساعت ۱۰ الی ۱۸ برای علاقه‌مندان در موسسه فرهنگی هنری صبا بالاتر از خیابان بزرگمهر فراهم است. پایان روز بازدید از نمایشگاه ۳۰ بهمن ماه است و مراسم اختتامیه هم ۱۳ اسفند ماه برپا خواهد شد.

این جشنواره تا ۳۰ بهمن در مؤسسه فرهنگی هنری صبا واقع در خیابان ولی‌عصر، تقاطع خیابان طالقانی میزبان هنردوستان است.