افتتاح «همام»؛ دومین جشنواره هنری توانیابان کشور در گالری صبا

افتتاح «همام»؛ دومین جشنواره هنری توانیابان کشور در گالری صباافتتاح «همام»؛ دومین جشنواره هنری توانیابان کشور در گالری صبا

مراسم افتتاحیه دومین دوره جشنواره هنری «همام» به ‌عنوان جشنواره تخصصی ویژه توانیابان کشور و محلی برای نشان‌دادن توانمندی معلولان، ۵ اسفندماه سال جاری در نگارخانه آینه موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار می‌شود.

این جشنواره پس از نمایش ۲۴۰ اثر انتخاب شده، با برگزاری مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان در روز ۱۰ اسفندماه به کار خود پایان می‌دهد. دبیرخانه جشنواره هنری همام با اشاره به ضرورت برگزاری این جشنواره اعلام کرد: بسیاری از توانیابان در جشنواره‌های عمومی شرکت و آثارشان فارغ از معلولیتشان مورد قضاوت قرار می‌گیرد و در بسیاری از مواقع نیز آنان توانسته‌اند رتبه‌های چشمگیری را به دست آورند، اما جشنواره‌ای که ویژه افراد توانیاب برگزار شود و به ویژگی‌ها و محدودیت‌های جسمی و حرکتی آنان توجه شود را کمتر شاهد بودیم که همین ضرورت زمینه‌ساز برگزاری چنین جشنواره‌ای شد.

در همین راستا پس از برگزاری اولین دوره این جشنواره و مشاهده پتانسیل قوی در توانیابان، هیئت برگزاری و شورای سیاست‌گذاری همام به این نتیجه رسیدند که این جشنواره به‌ صورت دوسالانه برگزار شود تا هنرمندان توانیاب بتوانند برای دو سال آینده برنامه‌ریزی و فرصت کافی برای ارائه آثارشان داشته باشند.

 دریافت سه هزار اثر توسط دبیرخانه جشنواره همام

بر همین اساس از طریق بانک اطلاعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، سازمان بهزیستی و خیریه امام رضا(ع) فراخوان جشنواره به ‌تمامی توانیابان ارسال و از طریق رسانه‌های جمعی نیز اطلاع‌رسانی شد که در مجموع دبیرخانه همام سه هزار اثر شامل ۳۳ اثر موسیقی و بقیه در بخش‌های مختلف هنرهای تجسمی و صنایع‌دستی را دریافت کرد که در نهایت پس از سه مرحله داوری ۲۴۰ اثر برای نمایش در نمایشگاه انتخاب شدند و تعدادی از آثار نیز به بخش فروشگاه عرضه محصولات راه پیدا کردند و در معرض فروش قرار خواهندگرفت

.

از نکات قابل توجه این جشنواره دریافت آثار توانیابان از استان‌ها و شهرهای مختلف کشور است، به گونه‌ای که آثاری از استان‌های تهران، البرز، سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران، همدان، اصفهان، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، یزد، کرمانشاه، خوزستان، لرستان، هرمزگان، فارس، مرکزی، قم، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و زنجان به جشنواره راه‌یافته است.

 برپایی نمایشگاه آثار برگزیده و برگزاری هشت کارگاه آموزشی 

برگزاری جشنواره تا ۱۰ اسفندماه ادامه دارد و علاقه‌مندان از تاریخ ۶ اسفندماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۱ تا ۲۰ می‌توانند با مراجعه به نگارخانه آینه موسسه فرهنگی هنری صبا واقع در خیابان ولی‌عصر چهار راه طالقانی، خیابان برادران مظفر شماره ۱۲۵ از آثار به نمایش گذاشته شده بازدید کنند.

برگزاری هشت کارگاه آموزشی در خلال جشنواره برای ارتقای توان هنری توانیابان از دیگر برنامه‌های متولیان این جشنواره است؛ همچنین همه افرادی که آثارشان به بخش نمایشگاه راه پیدا کرده، با یک همراه در تهران استقرار پیدا می‌کنند که هزینه‌های اقامت‌شان را جشنواره عهده‌دار خواهد شد.

 نمایش آثار برگزیده در کشورهای آلمان، فرانسه و ژاپن

پیش‌بینی‌شده است نمایشگاه آثار برگزیده با هماهنگی سازمان ارتباطات اسلامی در کشورهای آلمان، فرانسه و ژاپن نیز برگزار شود و همچنین سه اثر برگزیده و یا هنرمندان سه اثر برتر نیز به اکسپوهای هنری بین‌المللی اعزام شوند.

تبدیل جشنواره به یک المپیاد هنری گسترده با حضور هنرمندان توانیاب از رشته‌های مختلف سینما، تئاتر، موسیقی و ... از اهداف و برنامه بلند مدت جشنواره همام است و متولیان آن در تلاشند با برپایی چنین جشنواره‌هایی مدیران تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز را بر آن دارند تا وقتی با یک اثر قابل ستایش هنری در این جشنواره مواجه می‌شوند و در کنار آن اثر، هنرمند قطع نخایی را می‌بینند که با دهان خودش این اثر را خلق کرده است؛ یا کسی که به دلیل ناتوانی دست، با پاهای خود یک اثر هنری ارزشمند را خلق می‌کند، بتوانند اقدامات جدی و قابل قبولی برای استقلال و شرایط زندگی راحت‌تر توانیابان انجام دهند.